-

yakan aydınlatma


Başbakan Davutoğlu: Silopi’yi yeniden inşa edeceğiz!

Yazar:

04.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Başbakan Davutoğlu: Silopi’yi yeniden inşa edeceğiz!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Onlar tahrip etmeye gelebilirler, biz inşa etmeye geliyoruz. Onlar gönülleri yıkmaya geliyorlar, biz gönülleri birleştirmeye geliyoruz. Onlar dışarıdan aldıkları talimatlarla bu ülkeyi ateş çemberinin içine sokmaya çalışıyorlar, biz gönlümüzden, tarihimizden ve milletimizden aldığımız talimatla bu ülkeyi ihya ederek, ebedi kardeşliğimizi her an yaşatmak üzere gayret etmeye geliyoruz” dedi.

Davutoğlu, Silopi ziyareti kapsamında Kaymakamlıkta aldığı brifingin ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bütün bakanların en asli işinin öncelikle Silopi’den başlamak üzere bölgede, Mardin’de ilan ettikleri “Birlik, Huzur, Demokrasi Eylem Planı”nı hayata geçirmek olduğunu açıklayan Davutoğlu, “Mardin’de bu planı ilan ettiğimde ‘kesinlikle bu kağıt üzerinde kalacak bir plan olmayacak’ demiştim. Bütün bu unsurları tek tek takip ediyoruz, son bakanlar kurulunda da detaylı bilgi aldık. Şimdi bakanlarımızla birlikte bugün Silopi’de, Silopi bağlamında atılacak adımları gözden geçirdik. Ama bu sadece Silopi mikro örneğinde değil, bütün bölgeye dönük olarak atılacak adımları da kapsıyor” diye konuştu.

Ziyaretleriyle psikolojik boyutu da herkese gösterdiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, en zor ve en iyi günlerde beraber olacaklarını bildirdi.

– “Silopi’yi yeniden inşa edeceğiz”

Silopi’nin yaralarını sarmak için en ince detayına kadar çaba sarf ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, Kaymakamlık ziyaretinde aldığı bilgileri de şöyle aktardı:

“Fiziki mekanda oluşan tahribatı süratle telafi etmek için bütün bakanlıklarımız ciddi bir çaba içinde. Hasarlı bütün binalar tespit edildi. Hasar tespit çalışmaları tamamlandı, yarından itibaren bu noktada Silopi’de büyük bir imar faaliyeti başlayacak. Bu binalarda yaşayan vatandaşlarımız kesinlikle emin olsunlar ki devlet onları aç ve açıkta bırakmaz. Bu çerçevede bütün zarar gören binalar gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra, az hasarlıysa yardım yapacağız, vatandaşımız kendisi bu binaları onaracak. Çok hasarlıysa kentsel dönüşüm çerçevesine alacağız. Silopi’yi yeniden inşa edeceğiz. Bu şehri yakanlara, yıkanlara karşı bu şehrin nasıl imar ve inşa edildiğini de cümle aleme göstereceğiz. Yine bu çerçevede yol ve kanalizasyon alt yapısında ortaya çıkan zararlar süratle giderilecek, bütün yollar rehabilite edilecek, bütün alt yapı eksiklikleri tamamlanacak. Maalesef belediyenin üzerinde olan bu sorumluluklar yerine getirilmediği için arkadaşlarımıza talimat verdim, belediye hizmetleri de dahil olmak üzere Silopi’nin ne eksiği, ne gediği varsa yapılacak. Bu konuda da valimiz, kaymakamımız tam yetkilidir.”

Başbakan Davutoğlu, ilçede tadilatı süren okulların, biri hariç tamamında eğitimin düzenli olarak yapıldığını, hastane ve sağlık birimlerinin hiçbir eksiklik ve aksama olmadan çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

İlçe ziyaretinde esnafla sohbet ettiğini anlatan Davutoğlu, esnafın zararlarının da karşılanacağını belirterek, yarından itibaren esnafın 100 bin liraya kadar olan kredilerinin serbest bırakılacağı, kredi almalarını engelleyen hususların da gözardı edileceği müjdesini verdi.

Davutoğlu, “Bütün esnafımıza Silopi’nin ekonomik hayatının canlandırılması için kredi yardımı yapacağız” dedi.

Kadınlara ve gençlere dönük özel projeler uygulayacaklarını vurgulayan Davutoğlu, kadınlara mikro kredi vererek destek ve iş imkanı oluşturacaklarını, yaza kadar da bir gençlik merkezinin yapılması talimatını verdiğini bildirdi.

Davutoğlu, camilerden de iki tanesinin hasarlı olduğunu, onların onarımlarının da sürdüğünü kaydetti.

Terör nedeniyle mağdur olan bütün ailelere nakdi yardım yapıldığını ve bunların da süreceğini bildiren Davutoğlu, bu çerçevede atılacak adımların koordine edileceğini aktardı.

– Koordinasyonu Kalkınma Bakanı Yılmaz sağlayacak

Bakanlar Kurulu düzeyinde, “Birlik, Huzur, Demokrasi Eylem Planı” çerçevesinde bir koordinasyonunun oluşturulduğunu anlatan Davutoğlu, bu eylem planının alanda işlemesini göz önünde bulundurmak, sürekli alanda bulunacak, önce Silopi’de, sonra Cizre’de, Sur’da ve gerek duyulursa diğer ilçelerde çalışmaları yürütmek üzere, dün yayımladığı Başbakanlık genelgesiyle Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın tam yetkili kılındığını anımsattı.

Davutoğlu, Yılmaz’ın tümüyle bölgede olacağını ve ilgili tüm bakanlıkların çalışmalarını koordine edeceğini belirterek, “Yarından itibaren Silopi’de iş makineleriyle, inşa faaliyetiyle devlet inşa edici kudretini de gösterecek. Teröriste bu memleketin bölünmez birliği konusunda, bu halkın, bu milletin vahdeti konusunda kudret elini nasıl gösterdiyse, şimdi de inşa etme, imar etme, güzelleştirme konusunda da kudretimizi göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Silopililere seslenen Davutoğlu, “Devlet bütün imkanlarıyla buradadır” dedi.

– “Onlar gönülleri yıkmaya, biz gönülleri birleştirmeye geliyoruz”

Başbakan Davutoğlu, Cuma namazı sonrasında göz yaşlarıyla kendisine sarılan bir vatandaşa, “Biz, hepimiz bugün kendimizi Silopi’de bu ilçeyle tam bir aidiyet içinde hissediyoruz. Sizlerle hep beraber olacağız” dediğini anlattı.

Yerel yönetim hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ve ilçe içinde ve bölgede yapılacak çalışmalar konusunda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’yi görevlendirdiğini açıklayan Davutoğlu, Türkiye genelinde imkanı olan bütün belediyelerle irtibat kurularak hem devlet imkanlarının hem de diğer şehirlerin imkanlarının bölge için seferber edileceğini kaydetti.

Silopililerin teröre boyun eğmediklerini, terörün ortaya çıkarmaya çalıştığı kaosa prim vermediklerini vurgulayan Davutoğlu, Diyarbakırlılara da selam göndererek hepsine teşekkür ettiğini, onları bağrına bastığını ifade etti.

Silopi’de bugün başlattıkları çalışmaların aynıyla Cizre ve Sur’da da gerçekleştirileceğini, tek bir vatandaşın bile sahipsiz bırakılmayacağına vurgu yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Onlar tahrip etmeye gelebilirler, biz inşa etmeye geliyoruz. Onlar gönülleri yıkmaya geliyorlar, biz gönülleri birleştirmeye geliyoruz. Onlar dışarıdan aldıkları talimatlarla bu ülkeyi ateş çemberinin içine sokmaya çalışıyorlar, biz gönlümüzden, tarihimizden ve milletimizden aldığımız talimatla bu ülkeyi ihya ederek, ebedi kardeşliğimizi her an yaşatmak üzere gayret etmeye geliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Haber Yeni Şafak Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı…

Başbakan Davutoğlu, İran ziyareti öncesi Şırnak’a geldi. Davutoğlu, Cuma namazını Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Çarşı Camii’nde kıldı. Namazda Davutoğlu’nun yanında saf tutan yaşlı amca, gözyaşlarıyla Başbakan’a “Bizi yalnız bırakmayın” dedi. Davutoğlu namaz çıkışı Silopi’de yarından itibaren başlayacak süreçleri açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cuma namazını Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Çarşı Camii’nde kıldı. Bugün İran’a gidecek olan Davutoğlu programında sürpriz bir değişiklik yaparak Tahran’dan önce Cuma namazı için Şırnak’a gitti. Özel uçak “ANA” ile saat 11.10’da Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanına inen Başbakan Davutoğlu’nu Şırnak Valisi Ali İhsan Su ve diğer yetkililer karşıladı. Davutoğlu’na İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da eşlik etti. Başbakan, buradan karayolu ile Silopi ilçesine hareket etti.

Camiden çıkıp yürüyerek kaymakamlığa geçti

Davutoğlu, Cuma namazını vatandaşlarla birlikte Silopi’deki Çarşı Camii’nde kıldı. Başbakan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kıldırdığı namazdan sonra cemaatle tek tek tokalaştı, sohbet etti. Başbakan daha sonra camiden çıkarak yürüyerek Silopi Kaymakamlığına geçti ve yetkililerden brifing aldı.

“Bizi yalnız bırakmayın”Cuma namazı sırasında Başbakan Davutoğlu’nun yanında saf tutan yaşlı adam, Başbakan’a “Bizi yalnız bırakmayın” diyerek ağladı.

Yeniden inşa

Kaymakamlık ziyareti ardından açıklama yapan Davutoğlu, Silopi’de yarından itibaren imar faliyetlerinin başlayacağını açıkladı. Esnaf için destek adımlarına da değinen Davutoğlu’nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Silopi’de 78 milyonun ayrılmaz bir parçasıdır maalesef Silopi terör saldırıları ile karşı karşıya kaldı bugün benim gördüğüm gerek namaz sonrası gerek esnaf ziyareti sonrası gördüğüm karşılama bir tek şeyi ifade ediyor Silopi Edirne ile Tekirdağ ile kardeştir. Evet bir ateş çemberiyle karşı karşıyayız ama bu ateşe su dökecek şey muhabbettir. Muhabbetin olduğu yerde fesada yer kalmaz Bütün vatandaşlarımız arasına sevgi tohumları ekmeye çalışıyoruz. 1 Kasım sonrası Konya’da söylediğim sözü tekrarlıyorum biz bu topraklara sadece sevgi tohumları ekmeye geldik. Silopili kardeşlerime bir kez daha teşekkürler ettik. Çok sayıda kardeşimiz bizi rüyalarında gördüğünü söyledi biz o dualara karşılık buradayız. Ülkemizin her yerinde vardık her yerinde olduk her yerinde olacağız. Devletimizin şefkat elini burada hissettirmek için çok kapsamlı bir çalışma içindeyiz.

Burada bakanlarımızla birlikte buradayım, bakanlarımızın en asli işi Silopi’den başlamak üzere Birlik Huzur Kardeşlik Planını hayata geçirmektir. Silopi bağlamında atılacak adımları gözden geçirdik. Varlığımızla psikolojik boyutu herkese göstermiş olduk. Silopi’nin yaralarını sarmak için harekete geçtik. Hasarlı bütün binalar tespit edildi yarından itibaren Silopi’de büyük bir imar planı başlayacak. Bütün zarar gören binalar az hasarlı ise yardım yapacağız kendileri onaracak çok hasarlı ise yeniden inşa edilecek bu şehri yıkan ve yakanlara karşı nasıl inşa edileceğini göstereceğiz. Bütün altyapı hizmetleri gerçekleştirilecek. Silopi’nin en eksiği varsa yapılacak. Bir okulumuz hariç bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum eğitim devam ediyor. Sağlık hizmetleri veriliyor. Esnafımızın zararları tazmin ediliyor, yarından itibaren 100 bin liralık krediler serbest bırakılacak ve kredi yardımı yapılacak. Kadınlarımıza mikro kredilerle yardım edilecek. Silopi’ye en kısa zaman bir stadyum yapılacak ve gençlik merkezi yapılacak.

Yeni Şafak

Haber Takvim Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı…

Cuma namazı sonrası basın açıklamasında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu Silopi’ye müjde verdi. Tüm esnafa yardım kredisi vereceklerini söyleyen Davutoğlu “Silopi’nin ne eksiği ne gediği varsa hepsi yapılacak” dedi.

Başbakan Davutoğlu Silopi’de Kaymakamlık’ta açıklamalarda bulundu. Davutoğlu Silopi için müjde üstüne müjde verdi.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları;

Bu topraklarda sevgi tohumları ekmeye geldik. Ebediyen burada olacağız… En kısa zamanda Cizre ve Sur’da da olacağız. En zor günlerde beraber olacağız.

DAVUTOĞLU’NDAN SİLOPİ’YE MÜJDELER

Silopi’de büyük bir imar çalışması başlayacak. Devlet bütün gören binalarda gerekli çalışmalar sonrası az hasarlı ise yardım yapıp kendisi yapacak. Çok hasarlıysa kentsel dönüşümle biz yapacağız. Bu yaraların nasıl sarıldığını cümlealeme göstereceğiz. Silopi’nin ne eksiği ne gediği varsa hepsi yapılacak. Bu konuda valilerimiz yetkililerimiz tam yetkilidir. Bütün eksikler giderilecek.Bütün esnafa kredi yardımı yapacağız.

Silopi çok daha güzel olacak.Kalkınma bakanı çalışmaları koordine edecek.Devlet bütün imkanları ile buradadır.Onlar yıkmaya biz yapmaya geliyoruz.27 esnafa 621 bin lira ödeme yapılacak.

BİZ SEVGİ TOHUMLARI EKMEYE GELDİK

Gerek cuma namazı sonrasında musafaha yaparken gerek esnaf ziyareti sırasında binlerce Silopili’nin gösterdiği sevgi muhabbet, Silopi’yi Edirne, Keşan, Rize, Artvin ve Türkiye’nin her köşesiyle kardeştir. Bu kardeşliğe nifak sokmaya çalışanlar kesinlikle başarılı olamayacaktır. Evet bir ateş çemberinin karşısındayız, evet yüreğimize ateş düştü. Bu ateşe su dökecek olan yegane unsur muhabbet ve sevgidir. Muhabbetin ve kardeşliğin olduğu yerde fitneye fesata yer olmaz. Bütün vatandaşlarımız arasında sevgi ve muhabbet tohumları ekmeye devam ediyoruz. Biz bu topraklara sadece sevgi tohumları ekmeye geldik. Silopi kardeşlerime gösterdikleri muhabbet ve misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyorum.

CİZRE’DE DE SUR’DA DA OLACAĞIZ

Her gördüğüm kardeşimin yüzünde, gözünde sadece ve sadece birlikte olduğumuzun muhabbetini gördüm. Biz bu dualara hitap etmek için buradayız. Bilinsin ki, doğduğumuz şehirler farklı olabilir ama yüreğimizdeki ülke aşkı, vatandaşlarımızın aşkı her yerde aynı ölçüde geçerlidir. Esas olarak vermeye çalıştığımız temel mesaj budur. Van’da deprem olduğunda Silopili kardeşlerim aynı acıyı hissettiler. Bilinsin ki bugün Türkiye’nin yüreği Silopi’de, Cizre’de, Sur’dadır. En kısa zamanda Cizre’de de, Sur’da da olacağız. Ülkemizin her yerinde varız, her yerinde olacağız. Duyduğumuz ezan sesinin ve muhabbetin yok olmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Acılarımızı sarmak için devletimizin şefkat eli buradadır. Teröristler kudretini test etmeye kalktı. Milletten kaynaklanan kudretimiz her şeyin üstesindeng elir. Gönüllerinizle, dualarınızla, uzattığınız elinizle Silopi’de, Cizre’de, Sur’da olun. Bu hainlere en güzel cevabı Silopi’de kardeşinin elinden tutan Edirneli versin. Önümüzdeki günlerde birtakım provokasyonlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bizim için 18 Mart sembolik bir gündür. Çanakkele ruhu ve birliğidir. Bu ruh birçok provokasyonların üstesinden gelecektir. Bütün bakanlarımızın en asli işi Silopi’den başlamak üzere bütün bölgede, Mardin’de ilan ettiğimiz birlik, huzur, demokrasi eylem planının harekete geçirilmelidir. Bu plan sözde kalmayacaktır. Bugün Silopi bağlamında atılacak adımları gözden geçirdik. Bu bütün bölgeye dönük olarak atılacak adımları kapsıyor. En zor günlerde ve en iyi günlerde beraber olacağız.

NE GEREKİYORSA OLACAK

Silopi’nin yaralarını sağlamak için en detaya kadar çaba sarfediyoruz. Fiziki mekanda oluşan tahribatı süratle tamir etmek için bütün bakanlarımız seferberlik içinde. Yarından itibaren Silopi’de büyük bir imar faaliyeti başlayacaktır. Devlet onları aç ve açıkta bırakmaz. Zarar gören binalar gerekli çalışmalar yapılacaktır. Bu şehri yıkanlara karşı bu şehrin nasıl imar edildiğini cümle aleme göstereceğiz. Maalesef belediyenin üzerinde bu sorumluluklar yerine getirilmediği için arkadaşlarıma talimat verdim ne gerekiyorsa yapılacak. Bir okulumuz hariç diğer okullarımızın hepsinde düzenli olarak yapılıyor. Hastanemiz ve sağlık birimlerimiz düzenli çalışmalarını sürdürüyor, hiçbir eksiklik yok. Sağlık birimlerine de tekrar teşekkür ederim. Esnafımızın zararları tazmin ediliyor. Bu çerçevede yarından itibaren 100 bin lira krediler serbest bırakılacak, kredi almaya engel hususlar kaldırılacak. Kredi yardımları yapılacak. Kadınlarımıza, gençlerimize yönelik özel projeler uygulayacağız. Kadınlarımıza mikro krediyle destek vererek iş imkanları açılacaktır.

CEVDET YILMAZ TAM YETKİLİDİR

En kısa zamanda Silopi’ye bir stad ve gençlik merkezi yapılacaktır. Camilerimizden iki tanesinde hasar var. Diğer camilerimiz gözden geçirildi ve ibarete hazır duruma getirildi. Bugün itibarıyla terörden mağdur olmuş bütün ailelere nakti yardım yapıldı, bu devam edilecek. Ankara’da Bakanlar Kurulu düzeyinde bir koordinasyonumuz var. Bu eylem planının alanda işlemesini gözlemlemek üzere sürekli alanda bulunacak olan Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz tam yetkilidir. Gününü gecesini Silopi’de geçirecek. Böylece devlet inşa edici görevini de gösterecek. Bizi bağrına basan Silopili kardeşlerim yalnız değiller, yalnız olmayacaklardır. Cuma namazı sonrasında gözyaşı döken ve bize sarılan yaşlı amcanın kulağına da söyledim. Biz hepimiz burada, Silopi’de tam bir aidet içerisinde kendimizi hissediyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Özhaseki, burada yerel hizmetlerin yapılanmasında yetkilendirilmiş durumda. Bu çerçevede bütün belediyelerimizle irtibat kurulacak, özellikle AK Partili belediyeler ve kardeş belediyelerle irtibat kurulacak.

Takvim

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS