Birer evi olan karı-koca emlak vergisi ödeyecek mi?

Yazar:

04.04.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Birer evi olan karı-koca emlak vergisi ödeyecek mi?

Şükrü Kızılot’un 04 Nisan 2013 tarihli Hürriyet gazetesindeki yazısı…

Israrla soruyorlar;

“Birer evi olan karı-koca, emlak vergisi ödeyecek mi ödemeyecek mi?”

Hemen açıklayalım; duruma göre ödeyecek, duruma göre ödemeyecekler.

Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

Çalışan emekliye vergi var

Emekli olduktan sonra, ücretli olarak ya da kendi adına çalışanlar, bir evleri dahi olsa, emlak vergisi ödeyecekler.

25 bin tl üzerinde faiz

Emekli, işsiz veya ev hanımının, 2012 yılında 25 bin liranın üzerinde faiz, repo, kâr payı, temettü ve benzeri menkul sermaye iradı geliri varsa, emlak vergisi ödeyecek.

Ancak, yılda 30.000 lira emekli aylığı, 22 bin lira da banka mevduat faizi, toplam 52 bin lira yıllık geliri olan emekli Niyazi Bey, brüt alanı 200 m2’nin altında olan evi için emlak vergisi ödemeyecek.

Evlerden birinin yazlık olması

Emekli Utku Bey’in İstanbul’da, ev hanımı olan eşi Ayla Hanım’ın da Çeşme’de yazlık evi vardır. Her iki ev de brüt olarak 200 m2’nin altındadır.

Utku Bey, emlak vergisi ödemeyecek. Eşi Ayla Hanım ise, evi “yazlık ev” olduğu ve yılda bir kaç ay kullanıldığı için emlak vergisi ödeyecek.

Evin kiraya verilmesi

Her ikisi de emekli karı-kocanın, brüt alanı 200 m2’nin altında birer evlerinin olması ve evlerden birinin kiraya verilip, diğerinde oturulması halinde, kiraya verilen ev için emlak vergisi ödenir. Oturulan ev için ödenmez (Maliye Bak. GİB. Zonguldak V.D.Bşk.’nın 23.03.2011 Tarih ve EMLV-8-8 sayılı özelge ile yaptığı açıklama  da bu yöndedir).

Evi kiraya verip kirada oturması

Evini kiraya verip, kendisi de kirada oturan emekli, işsiz veya ev hanımı, emlak vergisi ödemez.

Bu durum Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı 38 Seri No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği’nin I/3-a bölümünde verilen örnekte, açıkça belirtiliyor.

Karı ve kocanın, evlerini kiraya verip, kendilerinin de kirada oturmaları halinde, kira ödeyen çiftlerden hangisi ise, o emlak vergisi ödemez.

Ancak kiraya verilen iki konutun kira gelirinin, kira ile oturulan evin kirasını ancak karşılaması ve kira ile oturulan evin kira sözleşmesinin de karı-koca adına olması halinde, karı-kocanın emlak vergisi ödememesi gerektiği düşüncesindeyiz.

Engelli olanlar

* Kadın ve erkeğin her ikisinin de engelli olması ve brüt 200 m2’nin altında birer evlerinin olması halinde, ayrıca çalışıyor olsalar veya 500 bin lira işyeri kirası, 800 bin lira faiz gelirleri elde etseler dahi, emlak vergisi ödemezler.

* Engelli olanlardan birinin brüt alanı 200 m2’nin altında bir evi varsa, fabrikatör de olsa, değişik yerlerden milyonlarca lira geliri de olsa emlak vergisi ödemez.

* Engelli olanların, bir evi olsa ve onu da kiraya verip, kendisi kirada oturmasa dahi emlak vergisi ödemezler.

Bir evi iki arsası olan

Emekli Hasan Bey’in, İzmir’de Kordon manzaralı brüt alanı 190 m2 bir evi ve (gelir getirmeyen) biri İzmir’de, diğeri İstanbul’da toplam 5 milyon lira değerinde iki arsası vardır.

Hasan Bey, İzmir’deki evi nedeniyle emlak vergisi ödemeyecektir.

Lojmanda oturup evini boş tutan emekli

Lojmanda oturan emekli, ev hanımı veya işsizin, evini kiraya vermeyip boş tutması halinde, indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanması mümkündür (Maliye Bakanlığı Gelir İd. Bşk. Kayseri Vergi D. Bşk.’nın 21.03.2011 tarih ve EMLAK-20-25-19 sayılı özelgesi de bu yöndedir).

Nuh diyor peygamber demiyor

Cafer Amca, 78 yaşında. Bir de onu dinleyelim:

“Çocukları evlendirdik ve hanımla yalnız kaldık. İstanbul’un kalabalığı, trafiği ve gürültüsünden kaçıp, kalan ömrümüzü sakin bir ortamda tamamlamak istedik.

Yazlık bir ev aldık ve sürekli burada yaşıyoruz. Emekli aylığı dışında başka bir gelirim yok. Belediye diyor ki; ‘Amca, yazlık evlere sıfır vergi yok. Ödeyeceksin..’ Dedim ona ki; ‘Evladım ben bu evde yaz-kış devamlı oturuyorum.’ Hiç oralı olmadı, ısrar ettim. Nuh diyor, Peygamber demiyor.”

Cafer Amca, son çare bize yazmış, “Ne yapayım?” diye soruyor. Cafer Amca rahat ol. Ara sıra dinlenmek amacıyla gidilen yazlık evlere emlak vergisi ödeniyor. 
Ancak sizin gibi devamlı oturanlar, vergi ödemeyecekler (EVK Md. 8/2).

Dul kadınlara yokmuş

Münevver Hanım, eşini kaybetmiş. Eşinden aldığı dul aylığı dışında hiçbir geliri yok. Emlak vergisi ödememek için Şehitkamil Belediyesi’ne gittiğinde, şu yanıtı alıyor;

“Siz emekli değilsiniz. Muafiyet emeklilere var. Kocanız emekliymiş o da ölmüş. Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamazsınız.”

Yasaya bakıyoruz;

Geliri kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor (EVK Md. 8/2). Ayrıca ev hanımları ve işsizler de yararlanabiliyorlar. Özetle, Münevver Hanım, bir değil üç duruma göre de emlak vergisi ödemeyecek.

 

//
Kaynak: Hürriyet

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ