Gayrimenkul sektörü baharda hareketlenecek!

20.03.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gayrimenkul sektörü baharda hareketlenecek!

Evlilik sezonunun ve dolayısıyla ev bakma sezonunun yavaş yavaş başladığı bu günlerde ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, mevsimlerin gayrimenkul sektörüne etkilerini değerlendirerek, sektörünün mevsimsel geçişlerden çok fazla etkilendiğini, bahar mevsiminin başlamasıyla birlikte konut satışları ve kiralamalarda da hareketlilik yaşanacağını belirtti.

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay kış aylarının geride kalmasıyla birlikte emlak sektörünün hareketlenmeye başladığını söyledi.

Atalay, “Türkiye’de de dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi mevsimlerin gayrimenkul satışları üzerinde olan etkisi tartışmasız bir gerçek. Aileler, hayatlarında yeni kararlar almak için kış mevsiminin bitmesini, rahatça inceleyebilmek için kış ve yağışlı mevsimlerin geçmesini bekliyorlar” dedi.

Hem sektör hem konut farklılık gösteriyor

Atalay, emlak sektörünün mevsime bağlı değişkenlik göstermekle birlikte mevsimlere bağlı olarak alınacak konutun da farklılık gösterebildiğini dile getirdi.

“Şubat sonrası piyasalar hareketleniyor ve haziran sonuna kadar yoğun bir satın alma dönemi yaşanıyor. Gayrimenkul sektöründe satış ve kiralamalarda yaşanan artış ve düşüşler incelendiğinde ortak sonuç olarak Türk halkının konut alım satım ve kiralama işlemlerinde kendilerini mevsimler doğrultusunda şekillendirdiklerini, mevsimlerin ülkemizde direkt olarak satış ve kiralama rakamlarını etkilediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Sonbahar ve kış aylarında konut satış kiralama işlemleri durgun geçer”

Sonbahar ve kış aylarının konut satış kiralama işlemlerinde durgun, ilkbahar ve yaz aylarının satışların ve kiralamanın en yüksek seviyelere ulaştığı dönem olduğunu vurgulayan Atalay, “Yıl içerisinde Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarına bakıldığında satılık ve kiralık konuta olan talepte düşüş yaşandığını görüyoruz” dedi.

Sözlerine devam eden Atalay, “Şubat ayının bitmesi ile birlikte bu durulma yerini Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yoğun satın alma dönemine bırakıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında konut satışlarında mevsimsel olarak düşüş yaşansa da okulların kapanmasıyla birlikte kiralık konutlar da talep artıyor. Mevsimin etkisiyle birlikte özellikle yazlık bölgelerde konut satışlarının arttığını gözlemliyoruz. Temmuz, Ağustos sadece yazlık için değil konutta kiralama ve satın almanın da en üst seviyeye taşındığı dönem. Eylül, Ekim ayılarında okulların açılması ve son baharın yaklaşması ile birlikte kiralamalarda durulma yaşanıyor” ifadelerini kullandı. (Hurriyetemlak)

projepedia.com

Kaynak : projepedia.com

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.10.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3420 ₺ 3420 ₺ 3460 ₺
İzmir 3320 ₺ 3345 ₺ 3350 ₺
Karabük 3330 ₺ 3400 ₺ 3400 ₺
Biga 3330 ₺ 3340 ₺ 3350 ₺
Payas 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ