İNŞAAT SEKTÖRÜ NASIL KURTARILIR?

Yazar:

17.05.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

İNŞAAT SEKTÖRÜ NASIL KURTARILIR?


İNŞAAT STRATEJİ BELGESİ

Değerli meslektaşlarım ve sektör gereği değerli paydaşlarım bu yazıda Strateji Belgesi ilgili aşağıdaki soruları cevaplamaya çalışacağım.

Nedir?

Nasıl ve kim tarafından hazırlanır?

Çözüm olur mu?

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Nisan Ayı Raporu’nu açıklanması seminerine katılan THBB Kalite Güvence Sistemi (KGS) İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar’ın konuşması sırasında strateji belgesi ile ilgili şunları kaydetti;

”İnşaat sektörünün canlanması için önceki yıllarda pek çok sektör için hazırlanmış olan strateji belgesinin bir benzerinin inşaat sektörü için de kapsamlı ve geniş katılımlı olarak hazırlanmasını talep ettik”

Şimdi talep edildi ancak önemli olan bu talebin Bakanlığımız tarafından karşılık görmesi ve sektördeki tüm paydaşların da bu belgenin hazırlanması ve uygulanması hususunda elinden gelen desteği vermeli.

1)Şimdi ilk soruma gelecek olursam Nedir bu strateji belgesi?

Türkiye İnşaat sektöründe, kamu ve özel sektörün yönetişim ilkesi çerçevesinde işbirliğini gündeme taşıyan ve stratejik planlama çalışmalarının yönetim ve uygulamasına yönelik açılımlar sağlamasını hedefleyen bir çalışmadır. Katılımcı planlama anlayışı ile hazırlanacak olan Türkiye İnşaat Stratejisi ve Eylem Planı ile üretim, yönetim ve uygulama süreçlerinde sektörün önüne bir yol haritası konularak yönlendirilmesi temel amaç olarak kabul edilmelidir. Bu alışmasının temelinde yer alan yaklaşım, çalışmanın noktasal değil bölgesel, emredici değil yönlendirici, statik değil dinamik bir çerçevede geliştirilmesini olanaklı kılmaktadır.

ofis mobilyaları

2) Nasıl ve Kim Tarafından Hazırlanır?

Aslında bunun cevabının yukarıda verdim; Ancak Çevre Ve Şehircilik Bakanlığın öncülüğünde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği vs. vs. gibi kapsamlı ve geniş katılımlı bir organizasyon ile mümkün olabilir.

3) Çözüm Olur Mu?

Örgütlenme modelleri, finansman alternatifleri ve yasal dayanakları ile bir bütün olan; uygulamanın önünde olan ve talebi örgütleyen; sosyal ve teknik altyapıyı tamamen kamuya yüklemeyen, kullananlara ve yararlananlara da yükü paylaştıran; kaliteli ve iyi organize edilmiş,sürdürülebilirlik, çeşitlilik anlayışı içerisinde ve ekonomik verimlilik ilkesi kapsamında koruyan ve kullanan esnek ve stratejik planlama yaklaşımı ile başarının sağlanacağı kanısındayım.

Bu noktada, önceki yıllarda makine, yurt dışı müteahhitlik, demir-çelik, tekstil-konfeksiyon, turizm gibi pek çok sektör için hazırlanmış olan strateji belgelerinin başarılı olduğunu ve iyi sonuçların alındığını görmekteyiz.

Son olarak şunu söylemelim ki yılın ilk yarısını bitirmek üzereyiz ve henüz bir çalışma göremedik. Herkes(Kamu-Özel)kafasını kuma gömerek krizin atlatılmasını bekliyor sanırım. Ancak iyi bilinmelidir ki bir cenazenin kaldırılabilmesi için  omuz vermek gerekir.

Cenaze kokmadan birileri çıkar umarım.

Herkese iyi ramazanlar…

Savaş SAYIN

İnş. Müh./ANKARA

 

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

31.07.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 7340 ₺ 7310 ₺ 7280 ₺
İzmir 7105 ₺ 7080 ₺ 7020 ₺
Karabük 7300 ₺ 7225 ₺ 7150 ₺
Biga 7210 ₺ 7170 ₺ 7130 ₺
Payas 7130 ₺ 7090 ₺ 7050 ₺
Gebze 7240 ₺ 7210 ₺ 7180 ₺
Samsun
Ankara 7300 ₺ 7270 ₺ 7240 ₺
Bursa 7190 ₺ 7165 ₺ 7105 ₺
Kütahya
Sivas 7210 ₺ 7180 ₺ 7150 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ