-

Korona’dan Geliri Düşen Kiracının Kirası Ötelenebilir mi?

Yazar:

30.03.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Korona’dan Geliri Düşen Kiracının Kirası Ötelenebilir mi?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Koronavirüs salgını tedbiri kapsamında kapatan işletmelerin kira sözleşmeleri feshedilmeyecek. Fakat yeni tedbir paketindeki bu karar konutları kapsamıyor. Avukat Cevat Kazma, konut kirası sözleşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu…

Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüsa salgını kapsamında önlem çalışmaları devem ediyor. Kapatan işletmelerden kira alınmazken, “Gelirini kaybeden kiracı kira ödeyecek mi?” sorusu ise merak ediliyor. Avukat Cevat Kazma, “Mücbir sebepten kaynaklı kiranın ödenememe durumu kanıtlanırsa onlara karşı da fesih ve tahliye yapılamaz” dedi.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Mine Acar’ın haberine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni tedbir paketine göre, 1 Mart 2020’den 30 Haziran 2020 tarihine kadarki süreçte iş yeri kira bedelinin ödenememesi nedeniyle kira sözleşmeleri feshi edilemeyecek, bu durum tahliye sebebi olamayacak. Kararın yalnızca iş yeri kiralarını kapsadığının altını çizen Avukat Cevat Kazma, ev kiralarını mevcut mücbir sebepten ödeyemediğini kanıtlayan kiracıların da bu kapsama girebileceğine dikkat çekti.

KİRA ÖTELENİYOR

Hem dünya genelinde hem Türkiye’de ekonomik faaliyetlerin yavaşladığını dile getiren Cevat Kaza, “Birçok firma, koronavirüs salgını nedeniyle hedeflerini tutturmada güçlük çekiyor. Yeni tedbir paketi, piyasadaki hareketliliğin azalmasıyla birlikte kiralarını ödemekte zorlanan şirketler ve işyerleri için oldukça isabetli bir karar. Yeni tedbir paketindeki bu karar konutları kapsamasa da, kiralarını ödeyemeyen kişiler bu durumun mücbir sebepten kaynaklandığını kanıtlayabilirlerse, onlara karşı da fesih ve tahliye yapılamaz” açıklamasında bulundu.

 

EKONOMİK KRİZ GEREKÇE AMA

Kira sözleşmesinin önemli sebeplerle feshini düzenleyen Türk Borçlar Kanunu (TBK) 331.’nci maddesi, hem kiracıya hem de kiralayana, kira ilişkisinin devamını kendileri için çekilmez hale getiren önemli sebeplerin varlığı halinde, sözleşmeyi yasal fesih bildirim sürelerine uyarak her zaman feshetme imkânı vermektedir. Ama savaş hali ya da ağır ekonomik kriz gibi olaylarda tek taraflı fesihin önü nispeten kesilmiştir. Avukatlar bu gibi durumlarda birçok parametrenin devreye girdiğini belirtiyor.

İSPAT ETMEK ŞART

Tarafların ekonomik durumlarındaki değişikliklerin önemli olduğuna vurgu yapan avukatlar, mücbir sebep sayılabilmesi için kiracının kendi sorumluluklarını yerine getirmesine rağmen işsiz kalması durumunda işlerlik kazandığını söylüyor. Yani kiracı kendi sorumluluklarını yerine getirmediği ve işyeri kurallarına uymadığı için işten çıkartıldığında veya kendi isteği ile işten ayrıldığında gelir kaybı nedeniyle kira ödemezse sözleşmenin fesih edilmesinden kurtulamıyor. Böyle bir durumda kiracıların gelir kaybını net olarak beyan etmesi ve bunu da ispat etmesi gerekiyor. İş kaybı ve gelir kaybını ispat edemeyenlerin ev sahiplerine karşı yükümlülükleri aynen devam ediyor ve kirasını ödemediği için tahliye edilebiliyor.

BU DURUMDA FAİZ İŞLETİLEMEZ

Mücbir sebeplerle kiracının gelir kaybetmesi ve kirasını ötelemesi durumunda kiracı faiz yüküyle de karşılaşmıyor. Cevat Kazma, “Kiracı ötelediği kiraları daha sonra ödeme aşamasında, sözleşmelerdeki faiz işletilemez. Ancak kiracının kirasını ödeyemeyeceğini ispat eden belgeleri ev sahibine sözlü olarak dile getirmesi de yeterli değil” diye konuştu.

EV SAHİBİNE YAZILI BİLGİ ŞART

Bu dönemde gelir kaybında bulunanların bunu tek başına belgeleriyle ispat etmesi de yeterli değil. Avukatlar, böyle bir durumda kiracıların ev sahibine yazılı bir bilgilendirme yapmasının gerekli olduğunu söylüyor. Aksi takdirde ilerleyen süreçte kiracının bu durumu bildirdiğini yasal olarak kanıtlamakta zorlanabileceğine de dikkat çekiliyor.

 

EmlakKulisi

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS