-

Mühendisler farklı mıdır?

Yazar:

16.01.2015

Kişi Okumuş

1 Yorum

Mühendisler farklı mıdır?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


The Philadelphia Inquirer isimli günlük Philadelphia gazetesinin köse yazarı Ann Landers, mühendisler ile ilgili bir yazı yazIyor ve akrabaları mühendis olan okurlarından gelen mektupları ikinci yazısına konu ediyor. İşte gelen mektupların bir kısmı:

Houstondan yazan bayan (eş):
Ömrümde ilk defa bir köşe yazarına mektup yazıyorum.  Yazınızda sorduğunuz, Mühendisler farklı mıdır??  Sorusuna KESİNLİKLE diye cevap veriyorum.
Babam, 4 amcam ve 3 erkek kardeşim mühendis.  Mühendisler farklı yetiştiriliyorlar.
Mühendisler mantıklı, dakik ve çok iyi problem çözücüdürler, ancak insan unsuru hakkında çok az şey bilirler. Mühendis eşim hayat arkadaşı olarak çok iyidir, ancak iş duygularını açıklamaya gelince ona ancak 10 üzerinden 4 verebilirim.

Arizona:
Mühendisler farklıdır.  MIT mezunu olan mühendis kocam, yeni aldığım eteğimin sırt kısmının 5 mm kısa olduğunu ilk bakışında söyler. Banyodaki fayans düzgün döşenmemiş ise hemen ölçerek ispat eder. Sıkışan bir pencere panjurunu derhal tamir eder. Ancak, ben öldürücü bir migren ağrısı ile evin içinde sürünüyor isem hiç fark etmez.

Santa Barbara:
Mühendis olan kocamın hayatın gri alanlarına hiç toleransı yoktur.Her şeyi mutlak olarak görür: Siyah veya beyaz, doğru veya yanlış, evet veya hayır.  Asla ” olabilir ” değil.  Asla neşeli değildir, ancak hiçbir zaman depresyona da girmez.  Her şey mükemmel düzen içinde olmalıdır,aksi halde fatura acı ödenir.Böyle bir erkek ile yaşamak kolay değil.

Chicago:
Karım bir mühendis.Dakik,analitik ve görüşlerinde kesindir.  Düşünmeden konuşmaz.  Kendinden çok emin ve buz kadar soğuktur. Beni hasta ediyor.  Sonraki karım boş kafalı ve moron olacak ve kurtulmuş olacağım.

Carbondale:
Haklısınız, mühendisler farklıdır.35 senedir benimki ile çok mutlu bir evliliğim var.Adım atmadan önlerine bakarlar ve dengeli evlilikleri vardır.
Huy olarak problem çözücü, hassas ve sevgi doludurlar. Mühendis kocasından şikâyet eden hanım yanlış erkek ile evlenmiş, yanlış meslek
ile değil.

Şehir belli değil:
30 sene önce bir mühendis ile evlendim.Evliliğimiz bir duygusal çöplük. Eğer çocuklarımız onun programlayabileceği robotlar olsa idi çok daha iyi baba olurdu. Mühendisler her şeyi çözebilir, ancak insan olma ve sevme hariç.

Durham:
Kocam gözlükçüdür ve bir mühendis müşterisi olmasından nefret eder.  Mühendisler gözlüğe bakar bakmaz milimetrenin kaçta biri kadar hatayı hemen görürler ve yenisini isterler.

St. Paul:
Ben bir iç-dekorasyoncu mimarım.Mühendisler farklıdır.  Bir parça halı satın almak için iki ayını harcayan bir müşterim olduğunda onun mühendis olduğunu hemen anlarım.  Çünki halının nasıl yapıldığını ve ne kadar dayanacagını bulmak ile meşguldür.  Dünyanın mükemmelcilere ihtiyacı vardır, ancak mühendisler ile çalışmak insanı öldürüyor.

Indianapolis:
Mühendis kocam bana çiçek göndermez. Hatta bazı günler hiç konuşmayız bile.  Ancak, gömleğinin cebi kalem ve gözlük kılıfı ile dolu, sönük kravatlı buruşuk pantalonlu adamı bildiğim hiç kimse ile değişmem.  Sadık, namuslu, güvenilir ve gerçekçidir.  Asla beni aldatmaz ve yalan söylemez.  Bugünlerde bunlar çok değerlidir.

Değerlendirme: 
Köşe yazısına verilen cevapları iki grupta değerlendirebiliriz. Birinci grup doğrudan mühendislerin davranışı ile ilgili olanlar. İkinci grupta ise mühendis olan kişilerin kendi kişisel karakterleri ile ilgili olanlar. İkinci grup yazılar şahsî olduğundan değerlendirmemizin dışında tutulmuşlardır.

Olumlu ortak kanaat:
Mühendisler; zeki, dakik, çok iyi problem çözücü, baktıklarını gören, mükemmelci, düşünmeden konuşmayan, önüne bakmadan adım atmayan ve dayanıklı özelliklere sahiptirler.

Olumsuz ortak kanaat:
Mühendislerin insanî tarafları zayıftır ve duyguları ifade edemezler.

Sahi öyle midirler ?

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

hakan dinçer
10 Mayıs 2017 - 17:20

Mühendislerin insani tarafları zayıf değildir.Hatta aksine çok güçlüdür.Aldatma,ihanet gibi duygulara sahip değildirler.Çünkü aldatılmak ve ihanete uğramanın affı yoktur onlar için .tek kalemde silerler.En önemli eksiklikleri duygularını ifade etmedeki güçlükleridir.bunun da temel sebebi mühendislerin yaptığı her işte ve durumda hesaplar yapmasıdır.Söyleyeceği iyi yada kötü bir sözün karşı tarafça nasıl anlaşılıp anlaşılmayacağını buna göre en doğru sözü bulmaya çalıştığını ve bu düşünce süreci içerisinde vakit kaybettiği ve o anda duygusuz gözüktüğünü anlamamasıdır. yani düşünmeden konuşmanın bir yan etkisidir duygusuz gözükmek. bir inşaat mühendisi olarak söyleyeceklerim bu kadar.Allah herkesi kendine layık bir eş ile mükafatlandırsın inşallah.

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS