yakan aydınlatma


TMMOB’ye “İsimsiz İhbar” Tehdidi

Yazar:

25.12.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

TMMOB’ye “İsimsiz İhbar” Tehdidi

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Hükumet, Gezi sürecindeki tutumu ve açtığı davalardan rahatsızlık duyduğu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) bağımsızlığını ortadan kaldıracak yeni bir adım daha attı. Bundan böyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ihbar ve şikâyet üzerine TMMOB ve odalar hakkında idari ve mali denetim başlatabilecek. Bakanlığın izin vermediği mimar ve mühendisler TMMOB ve odalar adına uluslararası kongre ve toplantılara katılamayacak. Odaların uluslararası örgütlere üye olduklarına dikkat çeken TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, “Dünya buna güler” dedi.

Bakanlar Kurulu geçen yıl aldığı karar ile TMMOB’ye bağlı Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın idari ve mali denetimini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlamıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bir yıl aradan sonra dün tebliğ yayımladı. Tebliğe göre 11 odanın yanı sıra TMMOB’nin idari ve mali denetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Odaların şubeleri ve temsilcilikleri de denetlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapılacak olan denetimler şikâyet ve ihbar üzerine de başlatılacak. Bu durumda bakanlığın Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından hemen araştırma yapılacak. Odanın bulunduğu ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü inceleme yapacak. Şikâyet veya ihbar sahibinin ifadeleri ile TMMOB, ilgili odalar ve odaların şubeleri veya temsilciliklerinde yapılacak incelemeler sonucunda elde edilecek bilgi, belge ve açıklamalar yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilecek. İnceleme raporu da en az birisi teknik personel olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan en az 3 personel tarafından hazırlanacak. Çevre ve şehircilik il müdür yardımcısı tarafından onaylanacak olan raporlar daha sonra bakanlığa gönderilecek. Raporları da yine bakanlık değerlendirecek. Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün denetime karar vermesi halinde bilgi ve belgeler Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’na iletilecek. Eğer denetime gerek görülmezse Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından araştırmaların sonucuna göre ilgililere bilgi verilecek. Bu süreçlerde TMMOB’nin ya da odaların itiraz hakkı da bulunmuyor. Ayrıca bakanlık, TMMOB Yüksek Haysiyet Divanı’nı gerekli durumlarda toplantıya çağırabilecek.

“Dünya Buna Güler”

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı farklı maddelerin aynı tebliğ içerisinde yer alması nedeniyle düzenlemeyi “torba tebliğ” olarak nitelendirdi. Dünyada mimarlık, mühendislik biliminin geliştiğine, bilgi paylaşımının arttığına dikkat çeken Soğancı, “Şimdi bakanlık bürokratı ‘ben izin verirsem gideceksin’ diyor. Bu mühendislik, mimarlık bilimine aykırı. Dünya buna güler” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası’nın aynı zamanda Avrupa İnşaat Mühendisleri Birliği’nin sekreteri olduğuna işaret eden Soğancı, “Hemen hemen her odamızın böyle üyelikleri var. Bilimsel kongreler yapılır. Biz her yıl uluslararası yüzden fazla etkinlik yapıyoruz. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunuyoruz. Mimar ve mühendisler devletin memuru değil” diye konuştu.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS