PARANIN YÖNÜ NEREYE?

Yazar:

14.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

PARANIN YÖNÜ NEREYE?

Çok keskin ve ince bir köprüden milletçe geçtiğimiz bu günlerde, gelecek ile ilgili planlar yapmadan duramıyoruz. Bu da insanın en önemli özelliği olsa gerek. Hem siyası, hem de ekonomik gündemimizin anlık olarak değiştiği bu zaman diliminde, uluslararası göstergeler, Türk ekonomisinin ana dinamik yapısını yine İnşaat ve yapı sektörüne bağlamaktalar.  En önemli yatırım aracı olarak bilinen altının, son günlerde  yatırımcılarını epeyce üzdüğü de aşikardır.   Son 10 yılın yatırım ve kazanç lideri olan altın, tüm göstergelerde tam anlamıyla tepetaklak oldu. En ünlü ekonomistler ve yatırım şirketleri bile bu durumun ne zaman normale döneceği ile ilgili olarak bir tahminde bulunamıyorlar.

Peki, önümüzdeki süreçte en güvenilir liman hangisi olacak?

Bu soruya verilecek cevap öncelikle Borsa İstanbul olarak lanse edilen İMKB, önemli bir alternatif olarak ön sıralarda yer alacak. Diğer bir yatırım aracı da tahmin edileceği üzerine gayrimenkul sektörü olacaktır.  2013 yılı başlarında %1’lik KDV avantajının sunulması, bu yatırım aracına olan ilgiyi bir hayli üzerine çekti. Ve yılbaşından bu yana çok ciddi bir satış grafiği yakalayan sektör, yönünü lider yatırım aracı olmaya doğru dikmiş durumda. Bunun yanı sıra başarılı ve kaliteli konut yapımının artması sadece ülkemiz için değil, yakın coğrafyanın ilgisini de yoğun olarak üzerine çekmektedir.

Paranın yönünü çevirdiği gayrimenkul sektöründe, peşinat ödemesi yapanlara kapılarını ardına kadar açmaları yatırımını parlayan yıldızı haline getirmektedir. Bu yıl % 5’lik bir büyüme öngörülen sektörde, yeni yatırımcıların da ilgi göstermesi beklenmektedir.

Birikimi olan kişilerin öncelikle iyi bir piyasa araştırması yapması ve yatırım yapmak istedikleri alanlar arasında gayrimenkul sektöründe değerlendirmek istiyorsa, uzun vadede ve kısa vadede kazançlarını mutlaka karşılaştırması gerekmektedir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin kırılgan ve hassas dengeler üzerinde oturduğunu belirtmeden geçmeyelim.  Türk insanının en önemli iki yatırım aracı yastık altı ve gayrimenkul her zaman öncekiler arasında olmuştur. Bunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

Kazancınız bol ve keyifli olsun.

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2870 ₺ 2870 ₺ 2900 ₺
İzmir 2810 ₺ 2845 ₺ 2875 ₺
Karabük 2850 ₺ 2950 ₺ 2950 ₺
Biga 2860 ₺ 2880 ₺ 2900 ₺
Payas 2850 ₺ 2880 ₺ 2910 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ