SAP2000 - ETABS - STA4CAD - TEKLA - REVİT - MS PROJECT Online Kurs Fırsatı, TIKLA

Canan Oytan: Sahte diplomalı mimarlar artıyor! | İnşaat Gündemi

Canan Oytan: Sahte diplomalı mimarlar artıyor!

Yazar:

14.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Canan Oytan: Sahte diplomalı mimarlar artıyor!


TMMOB Mimarlar Odası Olağan Genel Kurulu’nun ilk oturumunda konuşan Başkan Canan Oytan, hem mesleki sorunlarından hem de kentin sorunlarından söz etti.

Faaliyet raporlarının da okunduğu kongrenin Divan Başkanlığını İbrahim Yaşar Dedelek yaptı. Başkan Yardımcısı Simge Bulut olurken, kâtiplik görevini ise Ömür Uğraş üstlendi. Mimarlar Odası Başkanı Canan Oy tan kongrede yaptığı konuşmada, yeni dönemde özellikle mimarlık mesleğinin saygınlığını korumak, mesleki sorunları çözebilmek ve erişebilirlik, yaşanabilir kent söylemiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

Mesleki sorunların azalacağı yerde her geçen gün çoğaldığına da dikkat çeken Oytan, özellikle son zamanlarda sahte diplomalı mimar ve mühendislerin yanında çağdaş yaşamı özümseyememiş kişilerin arttığına da dikkat çekti.

HATBOYU TOPRAKSIZ YEŞİLLENECEK

Hat boyuna da sessiz kalmadıklarını ifade eden Oytan,” Temel yaklaşım biçimi bu tür bir açık alanın inşası değil, burayı kimlerin kullanacağı olmalıydı. Yapılan düzenleme kimlere hitap edecek? Sorulması gereken soru bu olmalıydı. Kentin merkezinde bu alanın nefes alınacak bir mekan olarak öngörülmediği düşüncesindeyiz. Kent merkezinde insanların kuş seslerine, yağmurdan sonra toprak kokusuna ihtiyacı olduğunun bu kentin aynı zamanda sakinleri olarak söyleyebiliriz. Alan proje görsellerinden ve kısmi olarak uygulanmakta olan projeden anlaşıldığı üzere yeşillenecek ancak hat boyu maalesef topraksız yeşillenecek” dedi.

RANT VE YAĞMAYA KARŞI ÇIKTIK

Eskişehir’in 50 yıllık geleceğini belirleyecek 1/25 binlik planlar hakkında da taleplerini sunduklarını söyleyen Oytan, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerine yaptırılan 1/25 binlik nazım imar planı çalışmaları hakkında toplantı talebinde bulunduk. Toplantıda bu işin muhataplarına meslek odası olarak taleplerimizi ilettik. Bu amaçla şubemize kayıtlı tüm meslektaşlarımıza bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Mimarlar Odası olarak kentimizdeki tüm rant ve yağma projelerine karşı durmaya çalıştık.” Konuşmaların ardından toplantı sonlandırılırken, seçimler ise bugün gerçekleşecek.

Milli İrade

Haber Eskişehir Gazetesi’de şöyle yer aldı;

TMMOB Mimarlar Odası’nın olağan genel kurulunun birinci oturumu oda binasında gerçekleşti. Mevcut Başkan Canan Oytan kentin en büyük sorunları haline gelen mevcut stadyumun yeri, hat boyu, hamamyolu projesi ve şehrin 50 yıllık geleceğini ilgilendiren 1/25 binlik planlar hakkında düşüncelerini aktardı.

inşaat yapma oyunu

Oytan, hat boyu için, “Temel yaklaşım biçimi bu tür bir açık alanın inşası değil, burayı kimlerin kullanacağı olmalıydı” derken, 1/25 binlik planlar için ise bu işin muhataplarına taleplerini ilettiklerini aktardı.

GENEL KURUL BAŞLADI

TMMOB Mimarlar Odası’nın olağan genel kurulunun birinci oturumu oda binasında gerçekleşti. Faaliyet raporlarının da okunduğu kongrenin Divan Başkanlığını İbrahim Yaşar Dedelek yaptı. Başkan Yardımcısı Simge Bulut olurken, kâtiplik görevini ise Ömür Uğraş üstlendi. Mimarlar Odası Başkanı Canan Oytan kongrede yaptığı konuşmada, TMMOB Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi’nin 12’inci dönem yönetim kurulu üyelerinin 26 Ocak 2014 tarihinde yapılan seçimle belirlendiğini söyledi. Yeni dönemde özellikle mimarlık mesleğinin saygınlığını korumak, mesleki sorunları çözebilmek ve erişebilirlik, yaşanabilir kent söylemiyle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Oytan, “Meslek odaları olarak bizleri bir yerlerde konumlandırmaya çalışsalar da biz kimsenin ne yanında ne karşısında durduğumuzu basın açıklamalarımızda vurguladık” dedi. Mesleki sorunların azalacağı yerde her geçen gün çoğaldığına da dikkat çeken Oytan, özellikle son zamanlarda sahte diplomalı mimar ve mühendislerin yanında çağdaş yaşamı özümseyememiş kişilerin arttığına da dikkat çekti.

“ MEVCUT STADYUMUN YERİ ÇOK ÖNEMLİ!”

Eskişehir’in temel sorunlarına da eğildiklerini aktaran Oytan, merkezdeki mevcut Atatürk stadyumunun taşınması ile boşalacak alana ne yapılacağı tartışmalarına da değindi. 50 yıllık süreçte kentlinin 2-3 nesil genetik kodlarına işlemiş, duygusal anların hafızaya kaydedildiği bu alanın tek seferde tasarlanıp tüketilemeyecek kadar önemli olduğunun farkında olduklarını belirten Başkan Canan Oytan, “Kent meydanı projesinin elde edilmesi için TMMOB üyesi olan meslektaşlarımızın ve lisans eğitimi alan öğrencilerin katılabileceği fikir yarışmasını düzenledik. Meslektaşlarımızdan neden yarışmayla yapılsın diyenler oldu. Yarışmaların bir projeyi elde etmenin tek değil fakat şüphesiz en doğru yolu olduğuna emin olduğumuz için yarışmayı tercih ettik” ifadelerini kullandı.

“ HAT BOYUNA DA SESSİZ KALAMAZDIK!”

Hat boyuna da sessiz kalmadıklarını aktaran Oytan, “Temel yaklaşım biçimi bu tür bir açık alanın inşası değil, burayı kimlerin kullanacağı olmalıydı. Yapılan düzenleme kimlere hitap edecek? Sorulması gereken soru bu olmalıydı. Kentin merkezinde bu alanın nefes alınacak bir mekan olarak öngörülmediği düşüncesindeyiz. Kent merkezinde insanların kuş seslerine, yağmurdan sonra toprak kokusuna ihtiyacı olduğunun bu kentin aynı zamanda sakinleri olarak söyleyebiliriz. Alan proje görsellerinden ve kısmi olarak uygulanmakta olan projeden anlaşıldığı üzere yeşillenecek ancak hat boyu maalesef topraksız yeşillenecek” eleştirilerinde bulundu.

“ HAMAMYOLU PROJESİ!”

Odunpazarı Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Hamamyolu projesine de değinen Oytan, “Hamamyolu Caddesi’nin en doğru şekilde projelendirilmesi ve kentimize yeniden kazandırılması için Eskişehirdeki meslektaşlarımızın görüş ve katkılarını almak için belediye, kent konseyi ve mimarlarımızla beraber toplantı düzenlendi. Toplantı sonucunda projenin elde edilme usulü hakkın da karar verildi” dedi.

 

“1/25 BİNLİK PLANLARI İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILACAK!”

Eskişehir’in 50 yıllık geleceğini belirleyecek 1/25 binlik planlar hakkında da taleplerini sunduklarını söyleyen Oytan, şunları söyledi: “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri’ne yaptırılan 1/25000 nazım imar planı çalışmaları hakkında toplantı talebinde bulunduk. Toplantıda bu işin muhataplarına meslek odası olarak taleplerimizi ilettik. Bu amaçla şubemize kayıtlı tüm meslektaşlarımıza bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Mimarlar Odası olarak kentimizdeki tüm rant ve yağma projelerine karşı durmaya çalıştık.” Konuşmaların ardından toplantı sonlandırılırken, seçimler ise bugün gerçekleşecek.

Eskişehir Gazetesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4560 ₺ 4530 ₺ 4500 ₺
İzmir 4405 ₺ 4380 ₺ 4330 ₺
Karabük 4480 ₺ 4430 ₺ 4380 ₺
Biga 4440 ₺ 4420 ₺ 4400 ₺
Payas 4410 ₺ 4380 ₺ 4350 ₺
Gebze 4490 ₺ 4460 ₺ 4430 ₺
Samsun 4500 ₺ 4500 ₺ 4430 ₺
Ankara 4500 ₺ 4470 ₺ 4440 ₺
Bursa 4460 ₺ 4440 ₺ 4395 ₺
Kütahya 4460 ₺ 4440 ₺ 4395 ₺
Sivas 4540 ₺ 4510 ₺ 4480 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ