Ergonomi Nedir, Ergonomik Tasarımın Önemi

Yazar:

30.07.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ergonomi Nedir, Ergonomik Tasarımın Önemi


Ergonomi sözcüğü etimolojik açısından incelersek Yunancada Ergon İş Çalışması, Nomos yasa anlamına gelir. Ergonomi, bu sözcüklerin birleşiminden oluşmaktadır. Günümüzde karşılığı İş Bilimidir. Ergonomi bir işin çalışana uygun hale getirilmesi, yapılabilirliğini artırmak için verilen çaba olarak bilinse bilinmektedir. Günümüzde ergonomi iş güvenliğinin sağlanması, çalışanın kişinin verimliliğinin artırılabilmesi, sağlığının korunarak yaşam kalitesinin artırılması için, ev ve iş ortamında kullanılan her çeşit araç gerecin kişinin rahat edebileceği şekilde ayarlanması ve düzenlenmesi için yapılan çalışmaların bir bütünüdür.

Çoğumuzun hayalinde bir iş yeri modeli bulunmaktadır. Çalıştığı araç ve gereçlerin, oturduğunuz koltuğun, günün sekiz saatini geçirdiğiniz bilgisayarının, masanın, kaleminin ve daha ekleyebileceğimiz pek çok eşyanın kendi sağlığına ve konforuna uygun olmasını kim istemez? Her şeyden önce ergonomi iş yerlerinde verimin artırılması ve kalite için iyileştirilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir. Rahat, mutlu iskelet ve kas sistemi sağlıklı olan çalışanlar iş yerinde kaliteyi, iş memnuniyetini, karı ve gülen yüzleri artırmaktadır. İş güçlerinin kaybını azaltmaya da yaramaktadır. Bu şartlarda çalışanlar ve kar oranları artan bir işletme diğer işletmeler ile rekabet etmeye başlamaktadır.

ofis mobilyaları

Ergonomi Nedir

İş Güvenliği ve Sağlığı İçin Dikkate Alınması Gereken Ergonomik Şartlar

Çalışırken iş pozisyonu ve duruş şeklinin uygun olması,

  • Araçların ve malzemelerin kişilerin kullanabileceği boyutta olması,
  • Malzemelerin ve araçların boyutlarının uygunluğu,
  • Antropometrik veriler,

İş Yerlerinde Ergonomik Koşullara Nasıl Ulaşabiliriz?

  • İş yerinde kaç kişi çalışmakta? Kişi sayısı arttıkça kötü kokular, havasızlık artacağından çevre düzeni ve temizlik çok dikkat edilmelidir.
  • Çalışanların kimi kısa boylu kimi uzun, kimi zayıf kimi kilolu.. Yine de eşyalar, çalışanların vücut ölçüleri, kullanılan aletler ve o aletlere erişme durumları dikkate alınarak yerleştirilmesi gerekir.
  • Ortam sıklıkla havalandırılmalı, ortam ferah bir hale getirilmelidir.
  • Tavan aydınlatmalarıyla çalışma yüzeyi arasında en az 45 derece olması gerekir. Alçakta duran aydınlatmalar kullanılmaması gerekir. Bu durum görmede problemleri ve yansımayı artırır. Mat renkli eşyalar yansıma yapmadığı için bu renkte eşyaları seçebilirsiniz. Ortamda fazla cam yüzeylerin olmaması da ışığın yansımasını engellemek açısından önemlidir.
  • İş yerinde çalışanların kişiliğine hitap eden çiçek, fotoğraf, güzel tabloların kullanılması çalışanların psikolojisini iyi yönde etkilemektedir.
  • Ofis çalışmaları dikkatli olması gereken bir yer olduğu için gürültü en aza indirilmeli, çok ses çıkaran aletler mümkünse ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
  • Çalışma ortamının sıcaklığı 20 ile 22 derece olması gerekir. Soğuk hastalık riskini arttırabilir ve çalışma isteğini azaltabilir. Sıcak ise uyku getirebilir ve verimi azaltabilir.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.09.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 6960 ₺ 6930 ₺ 6900 ₺
İzmir 6865 ₺ 6840 ₺ 6780 ₺
Karabük 6870 ₺ 6795 ₺ 6720 ₺
Biga 6830 ₺ 6790 ₺ 6750 ₺
Payas 6860 ₺ 6820 ₺ 6780 ₺
Gebze 6860 ₺ 6830 ₺ 6800 ₺
Samsun
Ankara 6880 ₺ 6850 ₺ 6820 ₺
Bursa 6955 ₺ 6930 ₺ 6870 ₺
Kütahya
Sivas 6960 ₺ 6930 ₺ 6900 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ