-

Hakediş Nedir? Adım Adım Nasıl Hazırlanır?

Yazar:

05.09.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hakediş Nedir? Adım Adım Nasıl Hazırlanır?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Hakediş, taşeron ve müteahhitler arasında olan sözleşmelere göre inşaat sektöründe gerçekleşen belirli ihzarat ve imalat karşılığı tahakkuk edilen alacaktır.

Adım Adım Hakediş

İdari hakedişler sözleşmelerde bu terminler dikkate alınarak hakediş hazırlama süreçleri ve belirtilen tarihlerde idareye sunulması gerekir. Hakedişte kullanılan bilgiler sahadan hakediş bölümünde gecikmeler yaşanmaması gerekir.

Hakediş Ön Kapağı

Hakediş ön kapağında olan bilgiler sözleşme bilgileriyle uyumlu olması gerekir.

Hakediş İçindeki Bilgi ve Belgeler

 • Hakediş raporlarında, içerikleri son durumu yansıtılacak şekilde düzenlenen, hakediş keşif özetleri, gerekli imalatların metrajları, yeşil defter, varsa nakliye analizleri ve metrajı ile mesafe tutanakları mutlaka yer alması gerekir.
 • İmalat sırasında düzenlenen ataşmanlar, ihzarat söz konusuysa ihzarat tespit tutanakları, fiyat farkları varsa fiyat farkı ile ilgili hesaplar ve bu hesaplara dayanak teşkil edecek tüm belge ve bilgiler hakedişe ilave edilmesi gerekir.
 • Ara hakedişleri, içerdikleri belge ve bilgiler bakımından noksansız ve hatasız düzenlenmesine özen gösterilmesi gerekir. Bu durum kesin hakedişin hazırlanması açısından önemli ölçüde hızlandıracak, kolaylaştıracaktır.
 • Her hakediş döneminde yapılan işlerin miktarı kesin olarak belirlenmesi pratik zorluklar olduğundan, hakediş düzenlenmesi, inşaatın başından itibaren yapılan işlerin tamamının tutarı hesaplanması ve bundan bir önceki hakediş tutarları çıkartılarak son hakedişin tutarı bulunması gerekir.
 • Hakedişe girilen miktarlar, sahadaki imalat yerlerinde ölçülerek veya proje üzerinden hesap edilerek bulunması gerekir.
 • Proje üzerinden yapılan ölçümlerin projenin birebir uygulanmasını veya projenin tüm revizyonları içermesi halinde doğru olacağı unutulmaması gerekir.

Hakediş

Ataşmanlar

 • Ataşmanlar düzenli olarak tutulması gerekir.
 • Proje ve planlarda bulunmayan işlere ait imalatlarla temel üstü kotunun altında kalmış kısımların ölçüleri alınarak zemin cinsi, kot ve rölevenin yapılacağı tarih kaydedilmek sureti ile ataşmanın kroki bölümüne yazılması gerekir. Ataşmanın metraj kısımlarında kroki bölümlerindeki imalat birim ve poz numaraları kayıt ederek metraj hesaplaması yapılması gerekir.
 • Sözleşmeye göre zamanında tutulması gereken yerinde ölçü, tartı tutanakları ve benzeri tutanaklar tarihleri ile birlikte içerdikleri hususlarda belirtilmesi sureti ile ataşmanlara kaydedilmesi gerekir.
 • Hakedişlerin içerisindeki ataşmanlarda şantiye yetkililerinin imzaların eksiksiz bir şekilde olması gerekir.

Hakediş Keşif Özeti (Fiyat İcmali)

Keşif özet sayfası, yeşil defterin toplam iş miktarlarına göre sözleşme birim ücretleriyle çarpılmasıyla her iş kalemine ait toplam maliyet ve bunların toplamının olduğu sayfadır.

 • Bir işin ek protokoller ile belirlenmiş, fiyat artışlarından dolayı birden çok birim fiyatı oluşursa bu fiyatların sözleşme veya ek protokollerde tanımlanan zaman aralıkları ve bu aralıklardaki iş miktarını kapsayacak bir şekilde kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Hakediş icmalinde yer alan miktar, yeşil defterde yer alan miktarlarla uyumlu olması gerekir.
 • Hakedişlerde birim fiyatları sözleşme birim fiyatları yapıldıysa ek protokol fiyatları ile uyumlu olması gerekir.
 • Özellikle kamu inşaatların yapımlarında hakedişler düzenlenirken yapılan iş miktarıyla söz konusu işin birim fiyatlarının çarpımı hakediş tutarlarını bulmak için yeterli olmamaktadır. Hakediş düzenlendiği zaman yükleme boşaltma, taşımalar ve istif bedelleri, fiyat farkları maliyetleri, derinlik su zammı gibi üretim koşullarının ağırlaşmasından dolayı maliyetler varsa belirlenerek hakedişe eklenmesi gerekir.
 • Hakediş icmalindeki toplam hakediş tutarları ve hakediş arka kapağında toplam tutar birbirleriyle uyumlu olması gerekir.

Hakediş Arka Kapağı

 • Teminat kesintileri ve diğer tüm kesintiler sözleşmeye uygun ve zamanında yapılması gerekir.
 • İdari hakedişlerde sözleşmeye göre sene aşımı olursa, bu doğrultuda stopaj kesintileri doğru bir şekilde yapılması gerekir.
 • Hakediş arka kapağında bulunan imzalar eksiksiz olarak tamamlanmış olması gerekir.
 • Hakediş arka kapağında hakediş tarihi ve numarası, hakedişin özel bir durumu varsa bu durum yazılı bir şekilde belirtilmesi gerekir.
 • Önceki hakediş arka kapağında olan değerlerin doğruluğu kontrol edilmesi gerekir.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS