Gayrimenkul Satan Bankalar ve Alım Yapacaklara Öneriler

Yazar:

15.06.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gayrimenkul Satan Bankalar ve Alım Yapacaklara Öneriler


Bankalardan satılan gayrimenkuller, haciz işlemleriyle başlamış olan rehinli daireler, iş yerleri, tarlalar ve arsalar bankalar tarafından satılmaktadır. Bankalar tarafından satın alınan gayrimenkuller normal fiyatlara göre daha avantajlı olarak satışa çıkmaktadır. Yatırım amaçlarıyla veya ihtiyaç nedenleriyle bu taşınmazları uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Bankalar Neden Gayrimenkul Satışı Yapar?

Bankalar, ödenemeyen krediler sonucunda tüketicilerin gayrimenkullerini icra yoluyla almaktadır ve satışa çıkarmaktadır. Çok az da olsa bankaların zamanında yatırım yaptığı; kendisine ait olan lojman,  arsa, konut gibi taşınmazları da sattığı görülmektedir. Bankacılık Kanunu göre, ellerinde bulundurdukları gayrimenkulleri iki yıl içerisinde elden çıkarmaları gerekir. Zira icra yolu ile elde edilen taşınmazları iki yıl zarfında satışı gerçekleşmezse, taşınmazları sermayelerine eklemek durumunda kalınmaktadır. Bundan sonraki süreçte bankalar kendi siteleri üzerinden veya aracı firmalar üzerinden satışlar gerçekleştirirler. Bu taşınmazlar arasında Türkiye’nin her yerinden arsa, dükkan, konut ve tarlalar, fabrikalar ve hatta eğitim tesisleri olmaktadır.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller Avantajlı Mı?

Bankalar tarafından satılık gayrimenkuller, gayrimenkul borsasında gayrimenkullere göre daha uygun fiyatlara satışa çıkmaktadır. Çünkü bankaların ilk amacı ellerinde taşınmazları biriktirmek değil nakit para bulmaktır. Bu nedenden dolayı da icradan elde ettikleri taşınmazları satması gerekir. Bu süreçte bankalar satılık gayrimenkulleri, kendi web siteleri üzerinden veya aracı firmaların web siteleri üzerinden satışa sunmaktadır. Bu durumda ikinci el tarlalar, konutlar, dükkanlar veya arsalar daha uygun fiyatlara sahip olmak mümkün hale gelmektedir.

Bu şekilde satın alınan taşınmazlar, bankaların KDV mükellefi olmamaları nedeniyle, KDV ödenmemektedir. Piyasada edinilecek bir taşınmaz için ödenecek olan aracı komisyonları da aracılara ödenmemektedir. Gayrimenkul satışı böylece piyasa fiyatlarına göre daha avantajlı hale gelecektir.

ofis mobilyaları

Gayrimenkul Satan Bankalar

Bankalar Gayrimenkulleri Nasıl Satıyorlar?

Bankalar, gayrimenkulleri satarken iki yöntem izlemektedir. İlk olarak en çok tercih edilen ihale yöntemidir. İkinci yöntem ise teklif yöntemi ile satışa sunulandır.

Bankalardan Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Bankaların satılık gayrimenkul, ekspertiz raporlarında yer alan bedel üzerinden veya raporda geçen bedelin bir kısmı üzerinden değerlendirilmektedir. Bankalar kredileri verirken ekspertiz raporlarına göre borçlandırma uygulamaktadır. Satın alınacak gayrimenkulün konumu, yaşı gibi bir dizi faktör göz önüne alınarak raporlar oluşmaktadır. Değerlendirme uzmanları tarafından belirlenen bu bedel üzerinden satışlar gerçekleşir veya ilk önce icra dairelerince bu bedelin yüzde 50 ile 60 kadarı esas alınarak taşınmazlar satışa çıkarılır. Bu etapta bankalar devreye girerek, taşınmazların eksper bedeli altında satılmasını istemezlerse, kendileri satın alarak satışa sunar. Gayrimenkulün fiyatları da bu şekilde belirlenmiş olmaktadır.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

01.10.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 7200 ₺ 7170 ₺ 7140 ₺
İzmir 7085 ₺ 7060 ₺ 7000 ₺
Karabük 7150 ₺ 7075 ₺ 7000 ₺
Biga 7030 ₺ 6990 ₺ 6950 ₺
Payas 7080 ₺ 7040 ₺ 7000 ₺
Gebze 7100 ₺ 7070 ₺ 7040 ₺
Samsun
Ankara 7160 ₺ 7130 ₺ 7100 ₺
Bursa 7185 ₺ 7160 ₺ 7100 ₺
Kütahya
Sivas 7110 ₺ 7080 ₺ 7050 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS