-

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLERİN HATALARI

Yazar:

30.11.2017

Kişi Okumuş

1 Yorum

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLERİN HATALARI

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Yazınin başında ” kamuda çalışan mühendis” ile kimleri kastettiğimi açıklamak isterim: Cevre ve Sehircilik bakanlıği, Sağlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlıği gibi bakanliklarda çalışan mühendisler, belediyelerde çalışan mühendisler, il özel idaresinde çalışan mühendisler, yatirım izlemede çalışan mühendisler, DSİ’ de çalısan mühendisler, ilbank bunyesindeki muhendisler, kamu tesekküllerinde olan muhendisler bu yazınin kapsamindadır.

Kamuda çalışan mühendislerin ilk terk etmesi gereken olgu, en iyi muhendis oldukları için kamuda çalıştıkları olgusudur. Bu bir seçimdir. Ozel teşebbüste çalısan mühendislerden bir fazlalıklari yoktur. Kamuda calısan mühendis, kamuda çalışmayi bir ayricalik olarak görmeyi bıraktiğı an, hata yapma orani da düşer.

Kamuda çalısan mühendisler, diplomaları nedeniyle o görevdedirler. Aldıkları karar da, attiklari imzada, diplomalarına ihanet anlami taßımamalıdir. Malesef bu tür ihanet icinde olan birçok mühendis tanımaktayım. Kamuda calısan muhendis, onay verecegi bir konuyu, bir ruhsati yönetmelikler ve kanunlar ve standartlar açısindan inceler. Uzmanlık alanına göre teknik bilgisini kullanır sonuc olarak onaylar yada onaylamaz. Buraya kadar sorun yok. Ancak bir muhendis uygun olmayan bir konuya onay vermek icin “git müdürle görüş”, “git başkanla görüş” o olur derse ben de onaylarim diyorsa, o muhendis hakkinda söylenecek cümle “o makamı fazla isgal etme” cumlesidir. Muhendisler kamuda uzmanliķ alanlarindaki bilgileri kullanmalari için istihdam edilirler, yoksa kayitsiz sartsız birim mudurlerine, başkanlarina biat etsinler diye istihdam edilmezler.

Kamuda calisan muhendislerin yaptıklari ikinci büyük hata, gorev yerlerini, belki de işlerini kaybetme korkusuyla, güçlü sandiklari kisilerin olmayacak işlerine olur demeleridir. Bu sekil de hareket eden kamu muhendisleri karakter yoksunudur. Yanlış bir işe, bir ruhsat’a izin vermemeleri gerekir. Gerekirse başka bir birime sürulebilirler, gerekirse koltuklarinı kaybedebilirler, gerekirse kızaga alinabilirler. Ancak bu sonuçlarin hepsi, sadece siyasi gücü var diye, maddi gücü var diye olmayacak bir işe olur demekten daha şereflidir.

Kamuda çalısan muhendislerin yaptikları diger büyük bir hata da insiyatif kullanmamalarıdir. Yaptıklari islerde illa birilerinin onayını aramalarıdir. Bu tipte olan kamu mühendisleri aslinda onay degilde, sorumluluğu atabilecek birilerini arama psikolojisi içindedirler. İnsiyatif kullanmayan, yaptıği işin sorumluluğunu alamayan bir mühendisin kamuda yeri yoktur.

Kamuda calısan mühendislerin bir kısmida, kendilerine verilen makamin ayni zamanda kisilik verdiğini sanır.Bu yüzden de makam mevki icin ellerinden geleni yapar, meslektaşlarini ezer, harcar. Buda büyuk bir hatadır. Bir makama biri getiriliyorsa, koltuk ona kişilik versin diye getirilmez, tam tersi o kisiligini işe yansitsin diye verilir. Mühendis saygiyi kendi haketmelidir, sadece koltuk nedeniyle saygi gören muhendis boşuna yasamıştir, bir işe yaramaz.

Kamuda calisan bazi muhendisler ise, kurumlarina gelen dilekceye cevap verirken, etliye sutlüye karışmadan yuvarlak cevap vermeyi “tecrubeli memurluk” zannederler. Bunun tecrubeyle ilgisi yoktur, iş bilmezlikle, yalakalik ile ilgisi vardir. Kamuda calısan muhendislerin sozleri de, yazilari da açik ve net olmalıdır. Yanar doner kamu muhendisi olmaz.

Kamuda calısan muhendislerin sıkça yaptığı hatalardan biri de, memur olmadan önce çalıştıkları firmalara ayrıcalikli bakmalarıdır. Onlara kolaylik sağlamaya yeltenmeleridir. Bu yeltenme bilinçli yada bilinçsiz olabilir. Kamuda çalısan memur son derece adaletli olmalıdır, hatta birtakım soylentilere sebep vermemek icin, daha once çalıştığı firmalara karşı daha dikkatli olmalidir.

Son olarak gundeme getireceğim hata da, kamuda onay makaminda çalışan muhendislerin, meslektaslari karsısinda egolarıni konusturmaya calısma istekleridir. Gereksiz birtakim isteklerle adeta meslektaslarını canindan bezdirmeleridir. Unutulmamalıdir ki kimin ne zaman masanın ne tarafinda oturacagi belli olmaz.

Kamuda çalisan bir muhendisin en büyük hedefi, yarın emekli oldugunda, yasadiği sehrin en işlek caddesine çiktığinda kimsenin yolunu değiştirmemesini sağlamak olmalidır…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

HAŞİM ÖZDEMİR
30 Kasım 2017 - 21:39

Atatlarımız ‘Kötüden emsal olmaz demişler’Siz bardağın boş tarafını değerlendirmiş olabileceğinizi düşünüyorum.Ben Atatürk Barajı dahil üç barajda DSİ de çalıştım.Karayollarındada iki yıl Devlette;5-10 yıl arasında Devlet yolları,Duble yollar ve Otoyollarda şantiye şefliği,proje müdürlüğü,koordinatörlük görevlerinde bulundum.DSİ ve Karayollarında çok iyi mühendis ve yöneticiler ile çalıştım.Bu iki kuruluş Türkiyenin en güzide Devlet kurumlarındandır.
Bu vesile ile eski çalışma arkadaşlarıma selam ve saygılarımı sunuyorum. Haşim Özdemir

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS