-

Masaüstü Banner Mobil Banner

Harita Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Yazar:

20.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Harita Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Harita Mühendisliği Nedir?

İnsanoğlu yaşadığı yeri ve ayak bastığı yeryüzünü zaman içinde tanımak istemiştir. Bununla birlikte gelecek nesillere etkin bilgi sağlamak amacıyla yeryüzünün ölçülerek belli oranlar ve matematiksel hesaplamalarla bir kağıda ya da sisteme aktarılır. Bu işlemleri ve daha fazlasını sorun edinen kişilere Harita Mühendisi denir. her türlü harita asıl çalışma alanlarıdır

Harita mühendisi nasıl olunur, ülkemizde pek çok üniversitede bu mühendislik bölümü vardır. Lisans düzeyinde olup 4 yıllık bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Harita ve kadastro mühendisliği,  Geomatik mühendisliği ya da Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği adıyla anılan mühendislik dalları da harita mühendisliği ile aynı işi yaparlar. İlgili bölümlerden mezun olan kişiler ‘Harita Mühendisi’ unvanına sahip olurlar.

 

Harita Mühendisliği Dersleri

4 yıllık eğitim sürecinde temel dersler ve mesleki dersler okutulmaktadır. Üniversiteler arası farklılıklar olsa da genelde alınan dersler benzerdir. Matematik, fizik, kimya gibi derslerin yanında Kartografya, Kadastro bilgisi, Yakın resim fotogrametrisi, Coğrafi bilgi sistemleri, Fiziksel Jeodezi, Bilgisayar destekli harita yapımı, Fiziksel Jeodezi, Konum ölçmeleri gibi mesleki dersleri de görürler.

Harita mühendisliği bölümü zor mudur sorusu akıllara gelen ilk sorulardandır. Şöyle ki çoğu zaman arazide çalışırsınız. Ekip çalışması içinde olursunuz, güçlü iletişim beceriniz olmalı ve problem çözme odaklı yaklaşmalısınız.

 

Harita Mühendisliği Ne İş Yapar?

Harita mühendisi kadastral çalışmalar yapar, imar çalışmalarında yer alır, çeşitli yerlerin haritalanma ve ölçülmesinde görev alır ve kentsel-kırsal çalışmalarda analizler ve ölçümler yaparlar. Çalışma alanları genelde açık alanlar olup laboratuvarlarda ve ofis ortamında da çalışırlar. Nasıl bir meslek, son derece aktif bir meslek grubudur. Çeşitli arazi araçlarıyla ölçüm yaparlar ve bunları bilgisayar ortamına aktarırlar. Birçok disiplinle ortak çalışmalar içinde bulunurlar. Pratik ve yeniliklere açık olmaları gerekmektedir. İş ilanları konusunda pek çok sektörden ilan verilebilir. Kendini geliştirmiş biri rahatlıkla özelde ya da kamuda iş bulabilir.

  

Harita Mühendisliği İş İmkanları

Harita mühendisliğinde iş olanakları çeşitlidir.  Köprü yapımında, baraj ve otoyol yapımında, imar çalışmalarında ve kadastral işlemlerde, demir yolu inşaatında yer alırlar. Özelde ve kamuda çalışan harita mühendisleri hangi kurumlarda iş bulabilir derseniz, kamuda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde, Karayolları Genel Müdürlüğünde, DSi’de, ilgili bakanlıklarda ve belediyelerde; özel sektörde ise bu meslekle ilgili ofislerde, LİHKAB ofislerinde ve laboratuvarlarda görev alabilir.

  

Harita Mühendisliği Maaşları

Harita mühendisliği her zaman gözde mühendislik dallarından biri olmuştur. Özel sektörde ve kamuda iş olanakları iyi düzeydedir. Devlet maaşları genelde 11000-12500 TL arasında değişmektedir. Kamudaki ücretleri kişinin yabancı dil bilmesi ya da yüksek lisans yapması gibi durumlarda artmaktadır. Özel sektörde ise mesleğin ilk yıllarında düşük ücretler söz konusudur.  Yeni mezun maaşları ne yazık ki iyi bir durumda değildir. Asgari ücret ve civarlarında bir maaşlar işe başlarlar. Tecrübe arttıkça kazanılan maaş miktarı da artar.  Özel sektörde ne kadar maaş alır, deneyim sahibi harita mühendisleri 3000-10000 TL arasında maaş kazanabilirler.

 

Kamu Mühendis ve Mimar Maaşları – 2022 

Mühendis  ve mimar (1/4) 2022 ocak maaşı 11.349 TL olarak belirlenmiştir. Bu en düşük derecenin maaşıdır derece arttırkça maaş artmaktadır.  Ayrıca, maaş hesaplamasında eşi çalışmayan memura ödenen aile yardımı ile 0-6 yaş grubu 2 çocuk yardımı esas alınmıştır.

  Çevre Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  İç Mimarlık Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Bilgisayar Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Devlette Çalışan Mimar ve Mühendislerin Maaşını Etkileyen Faktörler :

 • Derece/Kademe
 • Hizmet Yılı
 • Medeni Durum (Eşin çalışıp çalışmaması)
 • Varsa çocuk ve çocuk sayısı
 • Sendika üyeliği (3 ayda 1 kesilir, 3. ayda kesilen iade edilir)
 • Görev yapılan şehir/ilçe
 • Görev yolluğu – Harcırahlar
 • Yabancı Dil Tazminatı vb.

Özel Sektör Maaşlarına Dair Açıklamalar :

Şunu belirtmekte fayda var, maaş  firmaya, kuruma, şehirlere, ülkelere, kişinin tecrübe ve donanımına, yol,yemek,sigorta,konaklama gibi diğer imkan şartlarına  göre de  farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, aynı tecrübede, aynı firmada  Moskova şehrinde çalışan ile; Irak’ta çalışan veya, İstanbul’da çalışanla Siirt’te çalışanın, aynı tecrübede, aynı pozisyonda, kurumsal bir firma ile daha az kurumsal firmada çalışanların maaşı aynı olmaz.  Bu nedenle net olarak bir maaş söylenemeyeceği için, yukarıdaki gibi aralıklar ile ifade edilir. Minium ve maksimum değerleri bilmek, mesleğin çalışma şartları ve hayat konforu açısından size fikir verecektir. 1500 tlye çalışan yeni mezun mimar mühendis olduğu gibi, 3000 tlye çalışan yeni mezunlarda bulunmaktadır. Ayrıca 20 yıllık tecrübesiyle 4000-5000  tl alan mimar mühendisler olduğu gibi aynı tecrübeye sahip olup 20000-30000 tl alanlar da vardır.

Özel Sektörde Maaşı Etkileyen Faktörler:

 • Tecrübe (Yüksek Tecrübe= Yüksek Maaş)
 • Yaş (Çok doğru olmasa da, bazen etkili olabilmektedir.)
 • Çalışılan Firma (Firmaların maaş skalaları önemli etkendir.)
 • Çalışılan Pozisyon (Aynı firmada aynı tecrübede, pozisyona bağlı farklılıklar olabilir, daha üst düzey pozisyon daha yüksek maaş alır, şantiye çalışanları; kısmen ofisten daha yüksek maaş alabilir, aynı ofiste, planlama müh. benzer tecrübede proje mühendisinden yüksek maaş alabilmektedir. )
 • Çalışana sağlanan mesai şartları ve sosyal imkanlar (Bir firma 2500 tl maaş + yol + yemek + özel sigorta + ev verebilir, diğer firma 3000 tl verir ama sigortayı asgariden yapar)
 • Çalışılan şehir, ülke (Aynı firma, aynı pozisyon, Moskova-Irak maaşları farklıdır, Bkz: Enka)
 • Mezun olunan üniversite (Mezun olunan üniversite, doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkiler, üniversitenin seçkinliği size daha yüksek maaşlı kapılar açabilir.)
 • Yabancı Dil (Firmanın bu şartı aradığı durumda, bilenle bilmeyen bir olmaz)
 • Yüksek Lisans ( Yüksek lisans daha fazla tecrübe ve bilgi dolayısı ile daha yüksek maaş olabilmektedir. Enka, İş Bankası gibi  gibi kurumsal firma ve kurumlarda, kamuda, yüksek lisans maaş artışı demektir.)
 • Yurtdışı Tecrübesi (Farlılık yaratan bir etkendir)
 • Çalışılan alandaki diğer yetkinlikler (program bilgisi, eğitim vb.)
 • Referenslar ( Halk dilinde torpil denilmektedir.)
 • Kişisel Beceriler ( Başlıcası tabir-i caizse; kendini nasıl sattığınızdır. Bunun dışında iletişim gücü, takım çalışmasına yatkınlık, pratik düşünme ve hareket edebilme, ikna yeteneği vb. çeşitli pozisyonlarda önem arzettiğinden kişiyi seçkin kılıp yüksek maaş almasına yardımcı olabilir.

 

 Harita Mühendisliği Atama Puanları

Harita mühendisleri kamuda istihdam edilmektedir. Devlette çalışmak isteyen harita mühendisleri KPSS’ye girmelidir. Bu sınavdan yeterli puanı alanlar çeşitlik kamu kurum ve kuruluşlarda harita mühendisi olarak çalışırlar. Atama puanları son yıllarda artsa da diğer mühendisliklere kıyasla iyi durumdadır diyebiliriz. Atanmak için 88 ve üzeri bir puan almak gereklidir.

 

 Harita Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

puan tablosu güncellenmektedir.

  Yazılım Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Metalurji Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Elektrik Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

 

kaynak : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/kategori/muhendislik-maaslari

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS