-

Ziraat Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Yazar:

20.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ziraat Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Ziraat Mühendisliği Nedir?

Yerleşik hayata geçen insanlar bunu tarım faaliyetlerinin sürekli hale gelmesi için yapmıştır. Bir ülkenin temel kaynaklarından biri de tarımdır. Her ülke kendi tarımını yapmalı ve bu konuda dışa bağımlı olunmamalıdır. Ziraat mühendisliği, mühendislik teknolojisiyle tarımsal, hayvansal ve biyolojik faaliyetlerin maksimum derecede iyi olmasını amaçlar. Tarımsal iyileştirmeler, su ve toprak korunması bu mühendislik dalının uğraşlarındandır.

Ziraat mühendisi nasıl olunur, ülkemizde tüm mühendislik dalları gibi ziraat mühendisliği de lisans düzeyindedir. 4 yıllık bir eğitim söz konusudur. Bu eğitimi başarıyla bitirenler ‘Ziraat Mühendisi’ unvanı alırlar ve bu unvanla çalışmaya başlarlar. Ayrıca önlisans düzeyinde olan bitki koruma bölümünü bitirenler DGS ile bu bölüme geçiş yaparak bu unvanı alırlar.

 

Ziraat Mühendisliği Dersleri

Tarım ve buna bağlı faaliyetleri geliştirme ve teknoloji yaratma esaslı hizmet veren bu mühendislik dalında fizik, kimya, matematik gibi temel derslerin yanında bölümle alakalı olarak botanik, zooloji, meteoroloji, teknik resim, ekoloji,  toprak bilgisi, tarım tarihi ve deontoloji, bitki fizyolojisi, genetik, genel mikrobiyoloji, akışkanlar mekaniği, kültürteknik ve toprak bilgisi gibi dersler okutulmaktadır.

Ziraat mühendisliği bölümü zor mudur sorusu akıllara gelmektedir. Bu konu kişinin alakasına ve kişilik özelliklerine bağlıdır. İlk önce tarım ve bunu gibi faaliyetlere meraklı olunmalı, çözüm odaklı yaklaşmayı bilmeli ve yeniliklere açık olmalısınız. Bu gibi kişilik özelliklerine sahip kişiler bu meslekte başarılı olabilir.

 

Ziraat Mühendisi Ne İş Yapar?

Ziraat mühendisi bulunduğu ve çalıştığı alanın toprak analizini yapar uygunluğunu tespit eder, toprağın verimini artırıcı önlemler alır ve teknoloji üretir, fidelerin ilaçlanması ve çiftçinin bilinçlendirmesi için çalışmalar yürütür,  hayvan barınağı ve hayvanların ıslahı konusunda fikirler üretir, toprağı ve suyu koruma faaliyetlerini gerçekleştirir. Çalışma alanları  geniştir. Mantarcılık, fidecilik, tarım ekonomisi, hayvancılık, arıcılık, tarım araçları makineleri gibi alanlarda çalışırlar. Akıllara gelen bir diğer soru ise nasıl bir meslek olduğuna dairdir şöyle ki; bitkiler ve hayvanlar üzerine çalışmalar yaparlar ilgisi olan kişiler için oldukça zevklidir. İş ilanları birçok sektörden olabilir. Güncel ilanları takip etmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz.

  

Ziraat Mühendisliği İş İmkanları

İş olanakları birçok sektörde mümkündür. Ülkemizde tarıma ve hayvancılığa verilen önem artmaktadır. Bu sebeple bu mesleğe olan ihtiyaç da artmaktadır. Hangi kurumlarda iş bulabilir, orman müdürlüklerinde, çiftliklerde, yem fabrikalarında, zirai ilaç firmalarında, tarımla ilgili firmalarda ve kamuda ilgili bakanlıklarda, kurumlarda çalışabilir.

 

 

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Ziraat mühendisi özel sektörde ve kamuda çalışma şansına sahiptir. Ülkemizin tarım ülkesi olması ve ekoloji gibi kavramların ön plana çıkması bu mesleğin önünü açmıştır. Devlet maaşları yeterli bir düzeydedir. Kamudaki ücretleri 11000-12500 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde ise birçok firmada çalışabilirler. Deneyim, yabancı dil ve kendini geliştirme özel sektörde tutunmayı ve daha çok kazanmayı sağlar. Özel sektörde ne kadar maaş alınır, bu kişiden kişiye değişmekle beraber genelde 3500 civarları aldığını söyleyebiliriz.  Yeni mezun maaşları ise asgari ücret ve civarlarındadır. Deneyimle bu rakamlar ileride yükselecektir.

 

Kamu Mühendis ve Mimar Maaşları – 2022 

Mühendis  ve mimar (1/4) 2022 ocak maaşı 11.349 TL olarak belirlenmiştir. Bu en düşük derecenin maaşıdır derece arttırkça maaş artmaktadır.  Ayrıca, maaş hesaplamasında eşi çalışmayan memura ödenen aile yardımı ile 0-6 yaş grubu 2 çocuk yardımı esas alınmıştır.

  İç Mimarlık Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Yazılım Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  İnşaat Teknikerliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Devlette Çalışan Mimar ve Mühendislerin Maaşını Etkileyen Faktörler :

 • Derece/Kademe
 • Hizmet Yılı
 • Medeni Durum (Eşin çalışıp çalışmaması)
 • Varsa çocuk ve çocuk sayısı
 • Sendika üyeliği (3 ayda 1 kesilir, 3. ayda kesilen iade edilir)
 • Görev yapılan şehir/ilçe
 • Görev yolluğu – Harcırahlar
 • Yabancı Dil Tazminatı vb.

Özel Sektör Maaşlarına Dair Açıklamalar :

Şunu belirtmekte fayda var, maaş  firmaya, kuruma, şehirlere, ülkelere, kişinin tecrübe ve donanımına, yol,yemek,sigorta,konaklama gibi diğer imkan şartlarına  göre de  farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, aynı tecrübede, aynı firmada  Moskova şehrinde çalışan ile; Irak’ta çalışan veya, İstanbul’da çalışanla Siirt’te çalışanın, aynı tecrübede, aynı pozisyonda, kurumsal bir firma ile daha az kurumsal firmada çalışanların maaşı aynı olmaz.  Bu nedenle net olarak bir maaş söylenemeyeceği için, yukarıdaki gibi aralıklar ile ifade edilir. Minium ve maksimum değerleri bilmek, mesleğin çalışma şartları ve hayat konforu açısından size fikir verecektir. 1500 tlye çalışan yeni mezun mimar mühendis olduğu gibi, 3000 tlye çalışan yeni mezunlarda bulunmaktadır. Ayrıca 20 yıllık tecrübesiyle 4000-5000  tl alan mimar mühendisler olduğu gibi aynı tecrübeye sahip olup 20000-30000 tl alanlar da vardır.

Özel Sektörde Maaşı Etkileyen Faktörler:

 • Tecrübe (Yüksek Tecrübe= Yüksek Maaş)
 • Yaş (Çok doğru olmasa da, bazen etkili olabilmektedir.)
 • Çalışılan Firma (Firmaların maaş skalaları önemli etkendir.)
 • Çalışılan Pozisyon (Aynı firmada aynı tecrübede, pozisyona bağlı farklılıklar olabilir, daha üst düzey pozisyon daha yüksek maaş alır, şantiye çalışanları; kısmen ofisten daha yüksek maaş alabilir, aynı ofiste, planlama müh. benzer tecrübede proje mühendisinden yüksek maaş alabilmektedir. )
 • Çalışana sağlanan mesai şartları ve sosyal imkanlar (Bir firma 2500 tl maaş + yol + yemek + özel sigorta + ev verebilir, diğer firma 3000 tl verir ama sigortayı asgariden yapar)
 • Çalışılan şehir, ülke (Aynı firma, aynı pozisyon, Moskova-Irak maaşları farklıdır, Bkz: Enka)
 • Mezun olunan üniversite (Mezun olunan üniversite, doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkiler, üniversitenin seçkinliği size daha yüksek maaşlı kapılar açabilir.)
 • Yabancı Dil (Firmanın bu şartı aradığı durumda, bilenle bilmeyen bir olmaz)
 • Yüksek Lisans ( Yüksek lisans daha fazla tecrübe ve bilgi dolayısı ile daha yüksek maaş olabilmektedir. Enka, İş Bankası gibi  gibi kurumsal firma ve kurumlarda, kamuda, yüksek lisans maaş artışı demektir.)
 • Yurtdışı Tecrübesi (Farlılık yaratan bir etkendir)
 • Çalışılan alandaki diğer yetkinlikler (program bilgisi, eğitim vb.)
 • Referenslar ( Halk dilinde torpil denilmektedir.)
 • Kişisel Beceriler ( Başlıcası tabir-i caizse; kendini nasıl sattığınızdır. Bunun dışında iletişim gücü, takım çalışmasına yatkınlık, pratik düşünme ve hareket edebilme, ikna yeteneği vb. çeşitli pozisyonlarda önem arzettiğinden kişiyi seçkin kılıp yüksek maaş almasına yardımcı olabilir.

 

Ziraat Mühendisliği Atama Puanları

Ziraat mühendisliği hem kamuda hem de özel sektörde istihdamı olan bir bölümdür. Kamuda istihdam edilmek isteyen aday devletin öngördüğü KPSS’ ye girmek zorundadır. Alımların çoğu KPSS puanı esas alınarak gerçekleşmektedir. Ziraat mühendisliği alımları son yıllarda yeterli düzeyde olup puanlar 80lere kadar düşmüş durumdadır.

 

Ziraat Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

puan tablosu güncellenmektedir.

  İnşaat Mühendisi ve Mimar Asgari Ücretleri ve Maaşları
  Çevre Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Elektrik Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

kaynak : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/kategori/muhendislik-maaslari 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS