-

İnşaat Teknikerliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Yazar:

20.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Teknikerliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


İnşaat Teknikerliği  (Teknolojisi)Nedir?

İnşaat sektörü ülkemizde önemli ekonomik kollardan biridir. Bu sektöre mimar mühendis kadar ara elamanların da olması önemlidir. İnşaat teknikeri, inşaat mühendislerine ya da mimarlara ofis ortamında yapısal desteği ve şantiye ortamında projelerin işleyişini inceleyen teknik personeldir.

İnşaat teknikeri nasıl olunur, inşaat teknikerliği bölümü ya da inşaat teknolojileri bölümünü bitirmek gerekmektedir. Bu bölümler ülkemizde 2 yıllık önlisans bölümleridir. Meslek yüksekokullarını başarıyla bitirenler inşaat teknikeri unvanı alırlar.

 

İnşaat Teknikerliği (Teknolojisi) Dersleri

İnşaat teknikerliği ara elaman olup hem mimarlık hem de inşaat mühendisliği alanından dersler görmektedir. Bilgisayar destekli çizimlerin yoğun olduğu bölümde şantiye bilgisini öğrenmek ve şantiyede zaman geçirmek de önemlidir. Meslek yüksekokullarında 2 yıllık eğitim sırasında teknik resim, matematik, fizik, statik, mukavemet, restorasyon, yapı bilgisi, mimari çizimler, malzeme bilgisi gibi mesleki beceriyi ve bilgiyi artırıcı dersler alırlar. İnşaat Teknikerliği bölümü zor mudur, mesleki bilgi gerektiren bir bölümdür. Şantiye gibi zorlu alanlarda çalışması gerekebilir kişinin isteklerine ve beklentilerine göre bu konu değişkenlik gösterir.

 

İnşaat Teknikeri (Teknolojisi) Ne İş Yapar?

İnşaat teknikerinin sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz; İSG şartlarına uygun çalışma ortamı yaratmak, gerekli teknik çizimlerin sahada uygulanmasını sağlamak, mevzuatta olan değişiklikleri takiplemek, yüklenici gibi firmaların şartnameye uygun şekilde yağım aşamalarını gerçekleştirmek ve koordine etmek, inşaatta çalışacak kişilerin görev ve sorumluklarının uygunluğunu belirlemek, yapılacak projenin keşif ve metraj işlerini kontrol etmek v.b.dir. Görüldüğü gibi aslında aradaki bağlantıyı sağlayan bir teknik elemandır. Çalışma alanları genellikle şantiyeler olmakla birlikte çizim ve tasarım konusunda destek vermek için ofis ortamında da çalışabilir. Nasıl bir meslek konusunda ise iş birliği içinde olmalı, çözüm odaklı olup kişiler arasındaki sorunları çözmeli, herhangi bir sorunda teknik desteği sağlamalısınız. Çok yönlü bir meslek grubu olan inşaat teknikerliği yönetmelikleri ve gündemi de takip etmelidir. Güncel iş ilanları konusunda pek çok internet sitesini takip edebilirsiniz. İstenilen kriterler genelde bu bölümden mezun olmak, şantiyeye çıkabilir konumda olmak gibi özelliklerdir.

  

İnşaat Teknikerliği İş İmkânı

Bu meslek koordineyi sağlayan inşaat mühendisi ve mimarın ortak noktası gibi görülebilir. Bu özelliğiyle iş olanakları çeşitlidir. Şantiye ortamının olduğu her yerde çalışabilir. Kamuda ya da özel sektörde istihdam edilirler fakat kamuda yeterli düzeyde kadro açılmadığını genelde özelde çalışma imkânı bulduğunu söyleyebiliriz. Hangi kurumlarda çalışabilir, her türlü inşaat ve mimarlık ofislerinde çalışabilir, kamuda ihtiyaca göre bakanlıklarda, üniversitelerde ve belediyelerde çalışma şansı vardır.

 

İnşaat Teknikerliği (Teknolojisi) Maaşları

İnşaat sektörü son zamanla daralmış durumdadır. İstihdamın azlığı ve yeni mezun fazlalığı pek çok meslek gibi bu grubu da kötü yönden etkilemiştir. Devlet maaşları özel sektöre daha iyi olmakla birlikte alımların azlığından bahsetmiştik.  Kamudaki ücretleri tekniker adı altında 3000-5000 TL arasında kuruma bağlı olarak değişmektedir. Genelde özelde çalışan inşaat teknikerleri özel sektörde ne kadar maaş alır konusunda şunu söyleyebiliriz diğer teknik personellere nazaran daha az maaş alırlar. Fakat iş alanları oldukça çeşitlidir. Yeni mezun maaşları her meslekte olduğu gibi inşaat teknikerliğinde de oldukça düşüktür. İşi öğrenmesi gereken biri olarak görüldüğü için hak ettiğinden çok daha az kazanırlar.

  Harita Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Bilgisayar Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  İnşaat Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Devlette Çalışan Teknikerlerin Maaşını Etkileyen Faktörler :

 • Derece/Kademe
 • Hizmet Yılı
 • Medeni Durum (Eşin çalışıp çalışmaması)
 • Varsa çocuk ve çocuk sayısı
 • Sendika üyeliği (3 ayda 1 kesilir, 3. ayda kesilen iade edilir)
 • Görev yapılan şehir/ilçe
 • Görev yolluğu – Harcırahlar
 • Yabancı Dil Tazminatı vb.

 

Özel Sektörde Maaşı Etkileyen Faktörler:

 • Tecrübe (Yüksek Tecrübe= Yüksek Maaş)
 • Yaş (Çok doğru olmasa da, bazen etkili olabilmektedir.)
 • Çalışılan Firma (Firmaların maaş skalaları önemli etkendir.)
 • Çalışılan Pozisyon (Aynı firmada aynı tecrübede, pozisyona bağlı farklılıklar olabilir, daha üst düzey pozisyon daha yüksek maaş alır, şantiye çalışanları; kısmen ofisten daha yüksek maaş alabilir, aynı ofiste, planlama müh. benzer tecrübede proje mühendisinden yüksek maaş alabilmektedir. )
 • Çalışana sağlanan mesai şartları ve sosyal imkanlar (Bir firma 2500 tl maaş + yol + yemek + özel sigorta + ev verebilir, diğer firma 3000 tl verir ama sigortayı asgariden yapar)
 • Çalışılan şehir, ülke (Aynı firma, aynı pozisyon, Moskova-Irak maaşları farklıdır, Bkz: Enka)
 • Mezun olunan üniversite (Mezun olunan üniversite, doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkiler, üniversitenin seçkinliği size daha yüksek maaşlı kapılar açabilir.)
 • Yabancı Dil (Firmanın bu şartı aradığı durumda, bilenle bilmeyen bir olmaz)
 • Yüksek Lisans ( Yüksek lisans daha fazla tecrübe ve bilgi dolayısı ile daha yüksek maaş olabilmektedir. Enka, İş Bankası gibi  gibi kurumsal firma ve kurumlarda, kamuda, yüksek lisans maaş artışı demektir.)
 • Yurtdışı Tecrübesi (Farlılık yaratan bir etkendir)
 • Çalışılan alandaki diğer yetkinlikler (program bilgisi, eğitim vb.)
 • Referenslar ( Halk dilinde torpil denilmektedir.)
 • Kişisel Beceriler ( Başlıcası tabir-i caizse; kendini nasıl sattığınızdır. Bunun dışında iletişim gücü, takım çalışmasına yatkınlık, pratik düşünme ve hareket edebilme, ikna yeteneği vb. çeşitli pozisyonlarda önem arzettiğinden kişiyi seçkin kılıp yüksek maaş almasına yardımcı olabilir.

 

İnşaat Teknikerliği Atama Puanları

Kamuda istihdamı gerçekleştirilen bu meslek grubunun önlisans KPSS puanı esas alınarak ataması yapılır. 85-90 puan aralığında bir puanla atanabilir, mesleğinizi kamuda icra edebilirsiniz.

  

İnşaat Teknikerliği (Teknolojisi) Taban Puanları ve Sıralamaları

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

puan tablosu güncellenmektedir.

  Endüstri Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Orman Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Yazılım Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

kaynak : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/kategori/muhendislik-maaslari

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS